Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Atlas. Wystawa Piotra Worońca jr w Rzeszowie

27 maja 202227 czerwca 2022

atlas_plakatAtlas.
Wystawa Piotra Worońca jr
wernisaż: 27.05, g. 19:00
27.05 – 27.06.2022
kurator: dr Artur Bartkiewicz
Salon Goldenmark
Aleja Łukasza Cieplińskiego 3, Rzeszów


W piątek 27 maja o godzinie 19 w rzeszowskim Salonie Goldenmark przy alei Łukasza Cieplińskiego 3 rozpocznie się wernisaż wystawy „Atlas”. Swoje dzieła zaprezentuje Piotr Woroniec jr – artysta, który tworzy niezwykle sensualne obrazy, angażujące i pobudzające nie tylko zmysł wzroku.

Piotr Woroniec jr, fot. materiały organizatora
Piotr Woroniec jr, fot. materiały organizatora

Piotr Woroniec jr jest autorem obrazów, instalacji i filmów. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Brał także udział w wielu plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do nagród.

Wielowątkowy zamysł przedstawienia nurtujących mnie problemów to zderzenie wizji życiowej, treści i czystej artystycznej formy malarskiej. Poprzez taką koncepcję prawda o egzystencji dana jest w jednym akcie w sposób zmysłowy, wizualny. Człowiek z natury lubi odbicia. Dla mnie ważne są emocje i autentyczność – opowiada o swojej twórczości Piotr Woroniec jr.

Woroniec jr to absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zawodowo związany jest z alma mater jako wykładowca w Zakładzie Malarstwa. Od 2014 roku pełni funkcję Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie Sztuki Plastyczne.

Twórcze rozwinięcie idei „ready mades”

Jak tłumaczy dr Artur Bartkiewicz, kurator wystawy „Atlas”, Piotr Woroniec jr to artysta, który wypowiadając się przy pomocy języka sztuki, tworzy niezwykle sensualne obrazy, angażujące i pobudzające nie tylko zmysł wzroku.

Multi-sensoryczny odbiór obrazów artysty jest wynikiem działań, podjętych przez twórcę w kontekście obserwacji i swoistego opisywania oraz syntetyzowania rzeczywistości. Płótna artysty stanowią kompilacyjny obraz idei – w obrazach tych farba, materia i faktura stanowią pretekst do podjęcia dyskursu z wielowiekową tradycją malarstwa. Jako twórca poszukuje nowych rozwiązań formalnych, nośników i mediów, by jak najpełniej ubrać myśl w wizualną formę – wyjaśnia dr Bartkiewicz.

Piotr Woroniec, Atlas | 2022, fot. materiały organizatora
Piotr Woroniec, Atlas | 2022, fot. materiały organizatora

Prace budujące wystawę „Atlas” autorstwa Piotra Worońca jr to opowieść o człowieku, zakotwiczonym w teraźniejszej rzeczywistości, która nosi w sobie post-historyczną obecność śladów jego minionej aktywności.

Artysta buduje kompozycje malarskie, w których petryfikuje fragmenty rzeczywistości, balsamując fizycznie istniejące fragmenty obiektów i przedmiotów, włączając je umiejętnie w materię obrazu. Działania te noszą w sobie echa duchampowskich rozwiązań formalnych, stanowiąc świadome, twórcze rozwinięcie i wcielenie do płócien rzeszowskiego artysty idei „ready mades”. Elementy te będące okruchami wspomnień to artefakty, w których skryty jest ładunek emocjonalny, dodatkowo rezonujący za sprawą mięsistych warstw farby i użytych mediów malarskich, nanoszonych odważnie przy pomocy szpachli – dodaje kurator ekspozycji.

Wystawę „Atlas”, nad którą patronat objął Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski, można będzie podziwiać od 27 maja do 27 czerwca 2022 roku w Salonie Goldenmark przy alei Łukasza Cieplińskiego 3 w Rzeszowie. W piątek 27 maja o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
27 maja 2022
Koniec:
27 czerwca 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.