Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Witkacy, Stryjeńska, Dalí i Rychter-Janowska na aukcji Dzieł Sztuki Antykwariatu Antiquo Modo

27 listopada 2022 • 19:0022:00 CET

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witkacy, Portret Zofii Szumanowej, aukcja, aukcja dzieł sztuki, niezła sztuka
Witkacy, aukcja, niezła sztuka
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Portret Zofii ze Szczepanowskich Szumanowej

Krakowski Antykwariat Antiquo Modo zaprasza na aukcję dzieł sztuki i antyków, która odbędzie się 27 listopada (niedziela) o 19.00 na portalu OneBid. Wśród przygotowanych prac znajdą się m.in. dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Bronisławy Rychter-Janowskiej czy Odo Dobrowolskiego.


Zobacz katalog aukcji »


Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witkacy, Portret Zofii Szumanowej, aukcja, aukcja dzieł sztuki, niezła sztuka
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Portret Zofii ze Szczepanowskich Szumanowej | 1938, fot. materiały prasowe

Ozdobą aukcji będzie znakomity pastel autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939), przedstawiający portret Zofii Szumanowej, datowany na 19 lutego 1938 roku (poz. 31 w katalogu).

Zofia ze Szczepanowskich Szumanowa była żoną Stefana Szumana (1889-1972), przyjaciela Witkacego, lekarza, psychologa i filozofa. Szumanowie często gościli Witkacego w swoim mieszkaniu przy Al. Słowackiego 15 w Krakowie.

Jeden z takich pobytów Witkacego miał miejsce w lutym 1938 roku, co artysta opisał w liście do żony (z 19 lutego 1938 roku), pisząc m.in. o przygotowaniach „do ostatniego portretu Szumanowej”. Jak pisze w ekspertyzie doktor Anna Żakiewicz: „Ten „ostatni portret Szumanowej” […] jest wedle wszelkiego prawdopodobieństwa tożsamy z jej wizerunkiem z 19 lutego 1938 roku”.

Na podstawie, przytoczonej wcześniej, wzmianki w liście Witkacego do żony Jadwigi portret Zofii Szumanowej został ujęty jako pozycja nr „II 719” w wydanym w 1990 roku „Katalogu dzieł malarskich” Witkacego, opracowanym przez Irenę Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz. Jak pisze Anna Żakiewicz: „[…] Portret z 19 lutego 1938 roku jest jednym z trzech wizerunków znanych dotąd jedynie pośrednio, a więc odnalezienie go jest ważnym wydarzeniem dla badaczy i miłośników twórczości Witkacego […]”.

Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Antykwariat Antiquo Modo, poświęcony pastelowi Witkacego:

Poza wspomnianą pracą na aukcji będzie można także wylicytować akwarelę Zofii Stryjeńskiej, przedstawiającą widok z Gubałówki (poz. 30). Praca pochodzi z wczesnego okresu twórczości artystki i datowana jest na ok. 1918 rok.

Zofia Stryjeńska, aukcja, aukcja dzieł sztuki, niezła sztuka
Zofia Stryjeńska, Widok z Gubałówki | [1918], fot. materiały prasowe
Miłośników widoków miejskich z pewnością zainteresują dwie prace Odo Dobrowolskiego, prezentujące nastrojowe weduty Paryża: widok na Pont Marie (poz. 23) oraz wjazd do Luwru (poz. 24). Ofertę prac malarskich dopełnia niezwykle nastrojowy, jesienny widok dworu, autorstwa Bronisławy Rychter-Janowskiej (poz. 25).

Bronisława Rychter-Janowska, dworek, jesień, aukcja, niezła sztuka
Bronisława Rychter-Janowska, Dworek jesienią, fot. materiały prasowe

Interesująco przedstawia się także dział grafiki, w którym znajdują się monotypie Stanisława Dawskiego (poz. 11-13), autolitografie z widokami Lwowa autorstwa Odo Dobrowolskiego (poz. 14-16) czy Jacka Sroki (litografia z wczesnego okresu twórczości, poz. 20).

Stanisław Dawski, Autoportret, aukcja, niezła sztuka
Stanisław Dawski, Autoportret | 1952, fot. materiały prasowe

Dział rzemiosła artystycznego otwierają trzy serwisy porcelanowe z Ćmielowa, w tym jeden poszukiwany przez kolekcjonerów – legendarny zestaw „Ina”, projektu Lubomira Tomaszewskiego z lat 60. XX w. (poz. 3).

Lubomir Tomaszewski, serwis do kawy, aukcja, niezła sztuka
Serwis do kawy „Ina”, proj. Lubomir Tomaszewski, Ćmielów, lata 60. XX w., fot. materiały prasowe

Rzemiosło okresu art deco reprezentuje porcelanowa figurka „Twardowski na kogucie”, projektu Tadeusza Szafrana (poz. 6).

Szczegóły

Data:
27 listopada 2022
Godzina:
19:00 – 22:00 CET
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://antiquomodo.pl/pl/aktualnosci/1658-katalog-aukcji-dziel-sztuki-jest-juz-dostepny-na-portalu-onebid

Organizator

Antykwariat Antiquo Modo
Telefon:
+48 503 447 570
Adres e-mail:
kontakt@antiquomodo.pl
Witryna internetowa:
https://antiquomodo.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.