
Bill Viola. Visions of Time / Wizje Czasu
25 lipca 2025 – 31 grudnia 2025


Bill Viola był jednym z pierwszych twórców sztuki współczesnej, którzy sięgnęli po techniki video, by używać je jako narzędzia do kreacji artystycznych. Wypracował swój własny styl tworzenia instalacji komponowanych przy pomocy ruchomych obrazów, oparty na głębokich studiach filozoficznych i analizach dzieł dawnych mistrzów malarstwa (szczególnie XIII–XVII wieku).
Śledził i badał możliwości rozwijających się elektronicznych technik rejestracji obrazów i dźwięków oraz ich projekcji, aż do przełomu cyfrowego, co pozwoliło mu odkryć i ukazać widzom fizjologiczne i psychologiczne aspekty percepcji wzrokowej, wynikające z ludzkich emocji i na nie rzutujących. Podczas gdy większość twórców video-artu koncentrowała się głównie na konceptualnej stronie swych realizacji plastycznych, Bill Viola z niezwykłym pietyzmem dopracowywał estetyczny kształt swoich dzieł, aż z czasem stały się one kompozycjami więcej niż malarskimi, wprowadzającymi widza w zachwyt, a jednocześnie niepokojącymi, zaskakującymi efektami plastycznymi i skojarzeniami, jakie wywołują.
Jego obrazy, wyrastające ideowo z tego, co wspólne kulturom wschodu i zachodu, wywołują czasem dziwne poczucie déjà vu, czasem wprost nawiązują do znanych z historii malarstwa wątków ikonograficznych, lub są imponującymi zapisami metamorfoz ludzkich stanów fizycznych i psychicznych.
To „obrazy bez opowieści”, jak je sam określał Bill Viola. To ponadczasowe wizje. Nie ma w nich żadnej personalnej identyfikacji. Postaci i rzeczy rozpoznajemy na poziomie podstawowym, a mimo to sami dopowiadamy sobie ich historię, współtworzymy obraz dzięki emocjom, jakie on w nas wywołuje.

Według Billa Violi ma to związek z niedocenianą przez historyków sztuki ideą „czasu” – najistotniejszym, często nieuświadamianym jego zdaniem wyzwaniem artystycznym, z którym zmagali się mistrzowie malarstwa minionych wieków.
Bill Viola powiedział: W 30-minutowym filmie wideo mam do dyspozycji 54 000 klatek; dawni mistrzowie mieli tylko jedną. Jak najlepiej zrozumieć czas? Jeśli chcesz pojąć, jak działa wzrok, zawiąż sobie oczy. Jeśli chcesz zrozumieć czas, przestań się ruszać. Masz tylko jedno spojrzenie. Oko otworzy się tylko raz, a cały świat – wszystko, co w danej chwili jest do opowiedzenia – musi znaleźć się w tym jednym mrugnięciu powieki.
Tak wykreował dzieła, które są emanacją różnych form energii życiowej.
Bill Viola jest bez wątpienia najważniejszym w historii sztuki twórcą wideo-artu, kontynuatorem odkryć i osiągnięć malarskich Giotta, Rogiera van der Weydena, Roberta Campina, Hansa Memlinga, Gerarda Davida, Massaccia, Uccella, Vermeera, Velázqueza, Zurbarána, de Ribery, Goyi i innych mistrzów, których obrazy odzierał z treści, by stały się „imago” boskiego dzieła na ziemi. Poświęcił całe życie rozmyślaniom na temat narodzin, starzenia się, duchowości i śmierci człowieka.
Wystawa prezentująca 32 instalacje jest efektem współpracy dwóch instytucji- prywatnej Fundacji Tumult, współorganizatora festiwalu zdjęć filmowych i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Poprzednia współpraca obydwu instytucji zaowocowała powstaniem wielu projektów, w tym wystaw takich artystów jak David Lynch, Marina Abramović, Helmut Newton, Patricia Piccinini, Saskia Boddeke, Peter Greenaway czy Julian Rosefeldt.
Zorganizowana w pierwszą rocznicę odejścia artysty, wystawa Billa Violi zostanie udostępniona do zwiedzania w dwóch lokalizacjach: Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” i przestrzeni wystawowej budynku Fundacji Tumult.
Więcej informacji o programie wydarzeń towarzyszących stronie internetowej Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu oraz na stronie: www.camerimage.pl
Bill Viola:
Wizje Czasu / Visions of Time »
Wystawa będzie prezentowana w dwóch lokalizacjach:
– 1 –
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
www.csw.torun.pl
Kuratorzy: Marek Żydowicz i Kira Perov
Dyrektorka CSW „Znaki Czasu”: Anna Kompanowska
Koordynatorka: Agnieszka Swoińska
Produkcja: Michał Prewysz-Kwinto
Realizacja instalacji wystawy:
Ulrich Leistner, Ludger Hennig (235 Media), Radosław Radecki (MaxBud),
Wojciech Ruminski (CoCA „Znaki Czasu”), Adam Żuchliński
Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Bill Viola Studio
Dyrektorka: Kira Perov
Dyrektor techniczny i projektant ekspozycji: Bobby Jablonski
Wsparcie kuratorskie: Gene Zazzaro
– 2 –
Fundacja Tumult
Rynek Nowomiejski 28
www.camerimage.pl
Partnerem głównym wydarzenia jest
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wystawa dofinansowana ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Toruń.