- To wydarzenie minęło.
Grażyna Hase. Zawsze w modzie
28 kwietnia 2022 – 11 września 2022
Grażyna Hase.
Zawsze w modzie
28 kwietnia 2022 r. – 11 września 2022 r.
Muzeum Warszawy
Kuratorka: Agnieszka Dąbrowska
Grażyna Hase: modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Wystawa w Muzeum Warszawy to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artystycznego tej wybitnej twórczyni polskiej mody.
Na wystawie pokazanych jest ponad 200 obiektów. Przede wszystkim są to ubiory, dodatki i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.
KARIERA GRAŻYNY HASE
Części wystawy prowadzą przez karierę Grażyny Hase. Pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka. Potem zdobyła uznanie jako projektantka. Stworzyła własną markę, wreszcie stała się mentorką dla pokoleń projektantek i projektantów.
Modelka, projektantka, twórczyni marki, mentorka.
Chronologiczne spojrzenie jest także próbą ujęcia dzieła i osoby Grażyny Hase z kilku perspektyw. Jej różnorodną twórczość trudno krótko scharakteryzować, a wielowymiarowa postać projektantki wymyka się prostym klasyfikacjom. Działając w samym centrum branży modowej transformowała ją i rozwijała, zachowując wciąż niezależność i oryginalność.
W twórczości Grażyny Hase prześledzić można przemiany, jakie zaszły w modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. Wyjaśnia kuratorka wystawy Agnieszka Dąbrowska:
Ubiory, projektowane przez nią od 1967 roku, traktowane były jako materializacja peerelowskiej „małej stabilizacji” i sławionych propagandą „sukcesów” epoki Edwarda Gierka. W latach 80., w czasie kryzysu ekonomicznego, postrzegano je jako „powiew luksusu”. Zaś kolekcje Grażyny Hase z lat 90. dokumentują inwencję projektantki, kreującej własną markę w obliczu raczkującego polskiego kapitalizmu.
WARSZAWSKI STYL
Bohaterka drugiego planu wystawy to Warszawa. Jest jak podszewka dla twórczości Grażyny Hase. Była tłem sesji fotograficznych, w stołecznych teatrach prezentowano kolekcje. Tu znajdowały się sklepy firmowe, gdzie można było kupić ubiory jej projektu. Wreszcie tu powstała Galeria Grażyny Hase – najpierw na Marszałkowskiej, a filie na Rynku Starego Miasta i na ul. Senatorskiej. Do dziś lokal przy Marszałkowskiej jest archiwum gromadzącym dokumentację pracy projektantki. W lutym 2022 roku Galeria Grażyny Hase otrzymała od M. St. Warszawy tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.
MODA W MUZEUM WARSZAWY
Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy:
W 2015 i 2017 roku do Muzeum Warszawy trafił obszerny zbiór ubiorów i rysunków projektowych Grażyny Hase – w sumie 354 obiekty. Stanowią one największy i najpełniejszy element kolekcji mody w Muzeum. Widać w tym zbiorze oryginalność stylu Hase. Jest to także świetny materiał do badań nad specyfiką polskiego rynku mody okresu PRL i transformacji ustrojowej, działalności warszawskich instytucji związanych z tą branżą, a także nad kształtowaniem się statusu projektanta mody w Polsce.
„Grażyna Hase. Zawsze w modzie” to pierwsza modowa wystawa w Muzeum Warszawy, które w swoich zbiorach posiada blisko 2500 ubiorów i dodatków związanych ze stolicą. Najstarsze pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze – z roku 2021. Na co dzień ich wybór można oglądać w Gabinecie Ubiorów na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie”.