Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Hiroshige 2023

26 listopada 20235 maja 2024

Hiroshige 2023, sztuka japońska, wystawa, drzeworyt, natura, niezła sztuka
Hiroshige 2023, sztuka japońska, wystawa, drzeworyt, natura, niezła sztuka
Wystawa Hiroshige 2023

Muzeum Manggha przygotowuje wystawę poświęconą jednemu z największych artystów ukiyo-e (obrazy przepływającego świata) – Utagawie Hiroshigemu (1797–1858), twórcy, który zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu. W kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego znajduje się blisko dwa tysiące jego drzeworytów.

Wystawa zbudowana jest wokół trzech toposów dominujących w sztuce artysty: Natura, Droga, Miejsca, które wzajemnie się przenikają, tworząc jedną, ponadczasową wypowiedź. Towarzyszą im ważne wątki, wyznaczające nowe ścieżki artystyczne w sztuce, także popularnej: Deszcz i Cień, Harimaze, szkice różne i komiks. Obecny jest także wątek biograficzny, odwołujący się do samurajskiego pochodzenia Hiroshigego, wpisany w kontekst drzeworytów przedstawiających słynnych japońskich bohaterów, między innymi 47 roninów ukazanych w serii Chūshingura (Skarbiec wiernych wasali).

Co prawda Hiroshige pochodził z rodziny samurajskiej, jednakże identyfikował się z mieszczańską kulturą Edo. Zasłynął przede wszystkim jako twórca serii krajobrazowych takich jak: Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō (Tōkaidō gojūsan tsugi no uchi), Osiem widoków prowincji Ōmi (Ōmi hakkei), Sto widoków słynnych miejsc w Edo (Edo meisho hyakkei), Sześćdziesiąt dziewięć stacji na drodze Kisokaidō (Kisokaidō rokujūkyū tsugi no uchi). W mistrzowski sposób przedstawiał pejzaż w różnych porach roku i dnia, w zmiennych efektach pogody. Stosował nowatorskie chwyty kompozycyjne, niekonwencjonalne rozwiązania przestrzeni, oryginalny sposób kadrowania fragmentów rzeczywistości. Niezwykła wręcz inwencja w ujęciach poszczególnych rycin sprawiła, iż serie te decydująco wpłynęły na sztukę Zachodu, współtworząc w drugiej połowie XIX wieku nowy język wizualny. Te naturalistyczne, a zarazem nastrojowe grafiki tworzą niezwykłą i przejmującą wizję Japonii. Znanych jest około dziesięciu tysięcy jego dzieł.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 160 jego drzeworytów z kilkunastu słynnych serii, wiele dzieł zostanie pokazanych po raz pierwszy.

Wystawę HIROSHIGE 2023 dopełnia przestrzeń ukazująca wpływ artysty na malarstwo krajobrazowe Młodej Polski – Hiroshige i japonizm polski, z obrazami Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego i Juliana Fałata.

Wernisaż: 26 listopada 2023, godz. 12:00

Idea, scenariusz i aranżacja plastyczna: dr Anna Król
Partner wystawy: Japan Foundation
Patronat honorowy: Ambasada Japonii w Polsce
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szczegóły

Początek:
26 listopada 2023
Koniec:
5 maja 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://manggha.pl/wystawa/hiroshige-2023

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Marii Konopnickiej 26
Kraków, 30-302 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 267 27 03
Witryna internetowa:
http://manggha.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.