Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ikonokody – wystawa współczesnych ikon Grzegorza Tomasiaka

20 marca 20209 maja 2020

IKONOKODY – alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy kod kreskowy
w malarstwie tablicowym Grzegorza Tomasiaka

Wernisaż: 20 marca godzina 19.00
Wystawa czynna od 21 marca do 9 maja 2020 r.

ikonokody


Grzegorz Tomasiak – pisarz ikon. Tworzy malarstwo tablicowe na najwyższym poziomie artystycznym, które otwiera okno na transcendentalny świat, dający nadzieję dla osoby wierzącej lub osoby poszukującej. Wybór tej formy sztuki uzasadnia pragnieniem zachowania i przetrwania w przyszłości „Słowa” – Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga. (Ewangelia wg Św. Jana, Prolog).

IMG_20150331_170057

Ikona w tradycji jest przedstawieniem postaci Pantokratora, Matki Bożej, świętych Bożych. Jednak już we wczesnych pracach to przedstawienie nie było oczywiste. Od 2012 r. postaci, głównych bohaterów ikon, przykrywa  abstrakcyjny gest. Późniejsze ikony są pisane przy pomocy wariacji zawierających kody dwuwymiarowe, kody matrycowe, które już nie tylko przykrywają, ale wręcz zastępują główną postać ukazywaną w ikonie. Ta forma ma niejako przemycić znane od wieków treści, w sposób, który zainteresuje również młodsze pokolenie odbiorców, całkowicie wychowane w świecie nowych technologii.

Jednak zanim ikona, odczytana przy pomocy aplikacji, ukaże nam swój transcendentny świat, warto przyjrzeć się jej formie materialnej. Prezentowane prace są podobnej wielkości, nie większej niż 30 x 40 cm. Powstają zgodnie ze sztuką pisania ikon na deskach, odpowiednio do tego przygotowanych. Są malowane, rzeźbione, wypalane, wykładane płatkami złota. To kunsztowne wykonanie pokazuje, że mimo unowocześnienia ostatniego etapu pisania, gdzie obszerna treść zostaje zapisana kodem, to nadal jest „tradycyjna” ikona – tworzona z uwagą, mająca być nie tylko zapisem Słowa Bożego, ale również uwielbieniem pokazanym przez uczynienie jej piękną. Dla tych więc, którzy nie są zainteresowani poszukiwaniami filozoficznymi, spotkanie z ikonami Grzegorza Tomasiaka może stanowić odkrycie nowej dziedziny sztuki, jaką jest ikona.


GRZEGORZ TOMASIAK ( ur. 1986)
Doktorant Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Zajmuje się sztuką sakralną, pisaniem ikon, malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym oraz fotografią cyfrową. Nie tylko biegle posługuje się tradycyjnymi technikami w sztukach plastycznych, ale również zadziwia pomysłowością w użyciu nowych mediów w sztuce. Od 2012 roku jego zainteresowania koncentrują się wokół problematyki perspektywy kodu dwu i trójwymiarowego w malarstwie tablicowym. Tworzy ikony w układzie matrycowych kodów. Skonstruowane formy zawierają opis i temat ikony wraz z inskrypcją wybranej księgi Starego lub Nowego Testamentu. Wygenerowany kod napisany na ikonie daje się w pełni odczytać przez aplikację na smartfonie.

Prace plastyczne Grzegorza Tomasiaka, znajdują się w wielu krajach (m.in. na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Walii, Watykanie oraz Ameryce Południowej) w zbiorach prywatnych i cieszą się sporym zainteresowaniem, wielokrotnie (ponad 60 razy) Artysta prezentował je na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Szczegóły

Początek:
20 marca 2020
Koniec:
9 maja 2020

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły
Konopacka 15, lok. 1A
Warszawa, 03-428 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 604 267 955
Witryna internetowa:
http://poprawejstroniewisly.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.