Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Internetowa Aukcja Współczesnej Sztuki Białoruskiej

1 czerwca 202120 czerwca 2021

Aukcja Białoruskiej Sztuki Współczesnej, Gabinet Sztuki galeria Warszawa, niezła sztuka

Internetowa
Aukcja Współczesnej Sztuki Białoruskiej
1 – 20 czerwca 2021 r.
Aukcja online na Onebid.pl
» przejdź do aukcji «

» zobacz katalog aukcji «


Wystawa aukcyjna:
Gabinet Sztuki, ul. Rudnickiego 3A lok. 18H
Warszawa

Więcej informacji »


CARUM EST QUOT RARUM EST

Gabinet Sztuki zaprasza do udziału w internetowej aukcji obrazów trzech uznanych malarzy współczesnych, reprezentujących sztukę Białorusi ostatnich lat: Sergeya Malishevsky’ego (1956-2020), Aliaksandra Zabavchika (ur. 1958) i Valery’ego Pesina (ur. 1963). Aukcja została przygotowana przez Gabinet Sztuki w Warszawie.

Sergiusz Maliszewski, Biały dom | 1992
Sergiusz Maliszewski, Biały dom | 1992
Gabinet Sztuki galeria Warszawa, aukcja dzieł sztuki, aukcja sztuki współczesnej, niezła sztuka
fot. materiały organizatora

Wśród znawców sztuki najnowszej prace artystów białoruskich zaliczane są do działań postmodernistycznych, które czasem zastępuje się mianem transawangardy, określanej w różnych częściach świata jako: La Figuration Libre, New Wave, Wild Painting, w Polsce często jako Nowa ekspresja. Początków tego nurtu w malarstwie należy szukać na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, kiedy artyści zaczęli odchodzić od fascynacji komputerem, możliwościami jakie dawały: laser, hologram czy video. Zaczęli chętnie wracać do tradycyjnych technik zwłaszcza w malarstwie.

Nowe trendy szybko przyjęły się w zachodniej części Europy i Stanach Zjednoczonych, zataczając szersze kręgi w Polsce i krajach naszych wschodnich sąsiadów. Zwłaszcza obrazy z kręgu nowej ekspresji zyskały wielu zwolenników.

Doceniono ich walory dekoracyjne ponieważ, w odróżnieniu od dzieł konceptualnych, znakomicie nadawały się do powieszenia na ścianie mieszkań prywatnych, jak i nowoczesnych instytucji, kancelarii czy gabinetów. Wybrane na obecną aukcję obrazy prezentują trzy odmienne rozumienia nowej ekspresji imają szansę trafić do odbiorców o różnych gustach.

Obrazy Sergeya Malishevsky’ego, najbardziej utytułowanego spośród tej trójki, są przykładem wirtuozerskiej techniki i sprawności malarza. Mogą przypominać w kompozycji dzieła okresu manieryzmu, wypełniając z rozmysłem całą powierzchnię płótna.

Sergey Malishevsky, Gabinet Sztuki galeria Warszawa, aukcja dzieł sztuki, aukcja sztuki współczesnej, niezła sztuka
Sergey Malishevsky, fot. materiały organizatora

Figuratywne przedstawienia stają się dla nas bliższe kiedy poznamy nadane przez autora tytuły obrazów, które zamieścił na odwrocie każdego płótna. Nieco młodszy Aliaksandr Zabavchik na aukcji reprezentowany jest przez swoje abstrakcje geometryczne, choć znane są też jego obrazy inspirowane prawosławnymi ikonami.

Najmłodszy z prezentowanej grupy jest Valery Pesin. Jego fascynacja malarstwem i grafiką rozpoczęła się na początku lat 90. XX wieku. Szybko zauważono walory dekoracyjne jego prac w redakcjach luksusowych magazynów modowych i wnętrzarskich jak AD i ELLE.

Valery Pesin, Rembrandt | 1993
Valery Pesin, Rembrandt | 1993

tekst: Kazimierz Konstanty Stachurski – historyk sztuki, muzealnik, były kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Zamku Królewskiego w Warszawie

Szczegóły

Początek:
1 czerwca 2021
Koniec:
20 czerwca 2021

Miejsce wydarzenia

Gabinet Sztuki
ul. Gen. Klemensa Rudnickiego 3A lok. 18H
Warszawa, 01-687 Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 694 538 777
Witryna internetowa:
www.gabinetsztuki.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.