Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jacek Świgulski – Powroty. Pejzaż wewnętrzny

4 marca 202314 kwietnia 2023

Jacek Świgulski, malarstwo, niezła sztuka
Jacek Świgulski, wystawa, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Jacek Świgulski – Powroty. Pejzaż wewnętrzny

Jacek Świgulski, artysta, pedagog. Postać ważna dla łódzkiej kultury, o czym świadczy choćby tłok, jaki zazwyczaj panuje na jego wernisażach. W swoim dorobku ma już ponad trzydzieści wystaw indywidualnych. Stale współpracuje z liczącymi się galeriami komercyjnymi w kraju, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Holandii i Szwajcarii.

Jacek Świgulski, malarstwo, niezła sztuka
Jacek Świgulski, z cyklu Powroty, Bieszczady XII, 2018

Wystawa w ŁDK prezentuje szeroki wybór pejzaży tego artysty. Trzeba to zobaczyć koniecznie, choćby po to, by w niespokojnych czasach, znaleźć chwilę kontemplacyjnego wytchnienia. Natura stanowi tu źródło inspiracji. Jacek Świgulski stroni jednak od pocztówkowych truizmów. Wydobywa ukryte proporcje linii i płaszczyzn oraz niedostrzeżone zestawienia barw. Przedstawia surowy intuicyjny obraz przyrody.

Uproszczone płótna zostawiają miejsce na oddech. Kolor mówi o temperaturze powietrza, sugeruje porę dnia i roku. Czasami całą opowieść pointuje zwięzłe pociągnięcie pędzla – czerwony odblask zachodzącego słońca w rzece lub jaśniejsza linia horyzontu między ciemnym granatem nieba i ziemi. Chodzi tu więc o uchwycenie konkretnego widoku, ale także wydobycie z niego uniwersalnej harmonii, często doprawionej kroplą poczucia humoru.

W tych pracach nic nie krzyczy, nie szarpie. Nic nerwowo nie domaga się uwagi. A jednak ich spokój rozsadza estetyczne schematy. Artysta rejestruje niepokojące, ale też niezwykle uwalniające zdziwienia tym, jak kompletny jest świat bez nas. Warto więc wchodzić w malowane przez niego widoki, choćby i po to by sobie przypomnieć, że nie wszystkim musimy się martwić, nie o wszystko zabiegać, bo większość świata wokół pięknie bez nas sobie radzi. /Agnieszka Skolasińska


Wernisaż: 4.03.2023, godz. 17:00
Wystawa: 5-31.03.2023
Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18, Łódź


1 kwietnia (sobota) o godz. 14:30 w Galerii Imaginarium odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie, wzbogacone krótkim wykładem
na temat podstaw kompozycji i konstrukcji obrazu.

Szczegóły

Początek:
4 marca 2023
Koniec:
14 kwietnia 2023
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Łódzki Dom Kultury | Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18
Łódź, Łódzkie 90-113 Polska
+ Google Map
Telefon:
(42) 633-98-00
Witryna internetowa:
https://www.ldk.lodz.pl/galeria-imaginarium-t219
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.