Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jakub Julian Ziółkowski. Jesteście moi

30 marca 202324 września 2023

JAKUB JULIAN ZIÓŁKOWSKI Jesteście moi, MOCAK, wystawa, niezła sztuka
JAKUB JULIAN ZIÓŁKOWSKI Jesteście moi, MOCAK, wystawa, niezła sztuka
Jakub Julian Ziółkowski. Jesteście moi

Jakub Julian Ziółkowski (1980) jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Wystawa w MOCAK-u to pierwsza tak obszerna prezentacja jego twórczości. Pokazujemy ponad 100 prac, wśród nich wielkoformatowe obrazy, rozbudowane instalacje, precyzyjne rysunki oraz monotypie, niewielkie rzeźby i obiekty ceramiczne. Specjalnie na wystawę powstały monumentalny obraz Sen o życiu oraz totemiczna rzeźba Duch naszego ludu, eksponowana na zewnątrz.

JAKUB JULIAN ZIÓŁKOWSKI Jesteście moi, MOCAK, wystawa, niezła sztuka
Jakub Julian Ziółkowski, Jaskinia Darwina | 2016, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin

Jakub Julian Ziółkowski ukształtował własny język malarski, za pomocą którego bada naturę człowieka. Swobodnie zestawia współczesny sposób obrazowania z archetypami i symboliką kultur plemiennych. Fizyczność organów oraz płynów ustrojowych łączy z duchową medytacją. Celem jest kontemplacja wszechświata oraz pogłębianie wglądu w niego; od mikrokosmosu – narodzin żywej komórki, po makrokosmos – wybuchy gwiazd. Nierozerwalny związek ciała z umysłem, będący od początku tematem prac Ziółkowskiego, na wystawie w MOCAK-u staje się zmysłowo doświadczalny. Artysta działa skalą, barwą i dźwiękiem.

Jesteście moi jest manifestem życia oraz nadrzędnych procesów, rządzących wszystkim, co istnieje. To refleksja o trwaniu, zasadach funkcjonowania człowieka w świecie oraz o tym, jak ten świat się zmienia.

JAKUB JULIAN ZIÓŁKOWSKI Jesteście moi, MOCAK, wystawa, niezła sztuka
Jakub Julian Ziółkowski, Jesteście moi | 2021, courtesy J. J. Ziółkowski, fot. M. Torbus

Wystawie towarzyszy obszerna polsko-angielska publikacja z tekstami: Olgi Tokarczuk, Cecilii Alemani, Bartłomieja Dobroczyńskiego, Kajetana Młynarskiego, artysty oraz kuratorki wystawy, wydana wspólnie przez MOCAK i wydawnictwo Hatje Cantz.

Jakub Julian Ziółkowski urodził się w Zamościu w roku 1980. W 2005 roku obronił dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jego prace pokazywano na licznych wystawach indywidualnych, między innymi: Święte Nic, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2018); Das Leben selbst, Neues Museum Nürnberg, Norymberga (2017); Imagorea, Galeria BWA, Zielona Góra oraz Fundacja Galerii Foksal, Warszawa (2014); Hokaina, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2010) oraz w galeriach Hauser & Wirth w Londynie, Zurychu i Nowym Jorku; Parasol unit w Londynie i Centre d’Art Contemporain w Genewie.

Brał udział w najważniejszych zbiorowych prezentacjach sztuki swojego pokolenia, w tym: Co widać. Polska sztuka dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014); Il Palazzo Enciclopedico, 55. Międzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji (2013); The Generational: Younger Than Jesus, The New Museum of Contemporary Art, Nowy Jork (2009). Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Fundacji Sztuki Współczesnej DESTE, Sandretto Re Rebaudengo, Zabludowicz Collection oraz w kolekcjach MOCAK-u, Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Szczegóły

Początek:
30 marca 2023
Koniec:
24 września 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl/jestescie-moi

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.