Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania

4 lipca 202430 września 2024

Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania, wystawa, architektura, sztuka polska, sztuka współczesna, budownictwo, niezła sztuka
Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania, wystawa, architektura, sztuka polska, sztuka współczesna, budownictwo, niezła sztuka
Wystawa Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania

 

Cellini powiedział kiedyś, że Perseusz jest jego największym dziełem rzeźbiarskim, bo stworzył je „według reguł sztuki i własnego upodobania”. Ja szukam w dziełach przeszłości reguł sztuki i piękna, żeby według nich tworzyć nowe formy – z własnego upodobania.

– rozmowa z prof. Janem Bogusławskim [rozmawia Marek Sadzewicz], „Stolica” 1954, nr 32 (346), s. 2-3.

Jan Bogusławski (1910–1982) należy do grona wielkich osobowości polskiej architektury XX wieku. Projektował budynki, wnętrza, meble, detale architektoniczne i reklamy świetlne. Przez całe życie był związany z Warszawą. Mierzył się z odbudową stolicy (m.in. Zamku Królewskiego), zaprojektował kultowe obiekty warszawskiego modernizmu (m.in. pawilon „Chemii”), ale też architekturę sakralną najwyższej próby (m.in. konkatedrę w Stalowej Woli). Przejawiał pasję do rzeźby, malarstwa, muzyki, literatury. Kierował się regułami sztuki, według których projektował własne formy. W zakresie meblarstwa rozwijał się wielotorowo: projektował sprzęty przeznaczone do mieszkań prywatnych, jak również do luksusowych wnętrz reprezentacyjnych (m.in. do Urzędu Rady Ministrów).

Wystawa zorganizowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie stanowi preludium do poznania twórczości projektanta. Pierwsza monograficzna wystawa w sposób tematyczny i problemowy prezentuje działalność Bogusławskiego. Gromadzi ponad 200 obiektów: oryginalne meble, niepublikowane rysunki i szkice autora, projekty budowlane, makiety architektoniczne, a także fotografie oraz materiały archiwalne. Takie zestawienie daje możliwość zauważenia indywidualnej estetyki i wyłuskania zasad, według których tworzył.

Bogusławski potrafił projektować w różnych okolicznościach i dla rozmaitych zleceniodawców, dlatego jego spuścizna jest wielowątkowa. Umiejętnie łączył tradycję meblarstwa z nowoczesnością, synergię architektury z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Wśród mnogości i różnorodności realizacji u podstawy zawsze była pasja do projektowania. Jego twórczość nie ma wspólnego mianownika, chyba poza jednym – Bogusławskiego można określić jako jednego z ostatnich, wielkich indywidualności przedwojennego pokolenia architektów.

Program towarzyszący »

Kurator naukowy: prof. Bolesław Stelmach
Kuratorka: Weronika Sołtysiak
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie

Szczegóły

Początek:
4 lipca 2024
Koniec:
30 września 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://instytutwzornictwa.com/wiadomosci/jan-boguslawski-wedlug-regul-sztuki-i-wlasnego-upodobania/

Miejsce wydarzenia

Instytut Wzornictwa Przemysłowego
ul. Świętojerska 5/7
Warszawa, 00-236 Polska
+ Google Map
Telefon:
(22) 860 00 20
Witryna internetowa:
https://instytutwzornictwa.com/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.