Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Magia spotkania. Plenerowa wystawa rzeźb Łukasza Krupskiego

1 lipca 202410 października 2024

Łukasz Krupski, Szepty, rzeźba, sztuka polska, sztuka współczesna, ceramika, niezła sztuka
Łukasz Krupski, Szepty, rzeźba, sztuka polska, sztuka współczesna, ceramika, niezła sztuka
Łukasz Krupski, Szepty

Chciałbym rozumieć świat, jako pieśń o miłości…– to słowa Łukasza Krupskiego, którego 23 rzeźby, wykonane z różnych materiałów przez kilka letnich miesięcy będziemy podziwiać na placu Trzech Krzyży. Jest to pierwsza plenerowa wystawa w tym szczególnym miejscu – jednym z najpiękniejszych i historycznie najważniejszych miejsc Warszawy, które jest także ważnym centrum biznesowym oraz kulturalnym stolicy. Plac znajdujący się na trasie traktu królewskiego, został zburzony w czasie II wojny światowej, po wojnie odbudowany, a w 2023 zrewitalizowany.

Przesłanie eksponowanych rzeźb Łukasza Krupskiego jest niebywale spójne z postawą twórczą i życiową Artysty. Już sam kontakt z kamieniem jest dla niego mistycznym przeżyciem – świadomość, że dotyka, tworzy w kawałku skały, który kilkaset milionów lat temu był świadkiem tego co działo się na naszej planecie. Kamień uczy pokory. Życie też.

Wystawa „MAGIA SPOTKANIA” jest przede wszystkim opowieścią o przeplataniu się w ludzkim życiu duchowości i cielesności, stanowiącym dramat i wyzwanie, z którym zmaga się człowiek każdych czasów. Znajdujemy tu wątki obecne od wieków w kulturze europejskiej, odniesienia do kultury antycznej (Syzyf), chrześcijańskiej (Pusta Pieta) i najnowszej. W rzeźbach portretowych odnajdujemy dialog z wielkimi artystami i twórcami kultury (Herbert – w 2024 obchodzimy rok Herberta, Miłosz, Kołakowski), a w innych formach rzeźbiarskich nawiązania do największych twórców europejskich: Michała Anioła, Rodina, Kapoora, Abakanowicz.

Łukasz Krupski, Iluminacja, sztuka polska, sztuka współczesna, rzeźba, stiuk, niezła sztuka
Łukasz Krupski, Iluminacja

Wystawa będzie okazją do „SPOTKANIA” przedstawicieli różnych środowisk, których łączy ta sama wrażliwość na sztukę. – Sztuka w przestrzeni publicznej zmienia miasto. Bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować prace artystyczne w tej ciekawej, pełnej historii przestrzeni miejskiej. To ważne, by warszawianki i warszawiacy, ale też osoby odwiedzające stolicę mogły na co dzień obcować ze sztuką w nieskrępowanej atmosferze – mówi Aldona Machnowska – Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy. Te tytułowe „SPOTKANIA” możliwe będą dzięki potędze sztuki zawierającej w sobie uniwersalne kody kulturowe, które w czasach silnych podziałów społecznych pokazują trwałe więzi międzyludzkie.

Łączą nie tylko świat biznesu, finansów, polityki, wielbicieli motoryzacji ze światem sztuki.- Audi City Warszawa od lat aktywnie wspiera różnorodne inicjatywy artystyczne, dostrzegając w nich ogromną wartość dla mieszkańców Warszawy. Organizując wystawy, wydarzenia kulturalne i współpracując z lokalnymi artystami, dążymy do integracji miłośników motoryzacji i sztuki. Wierzymy, że te pasje mogą się wzajemnie uzupełniać. Podczas Warsaw Gallery Weekend gościliśmy wystawę Krzysztofa Franaszka „Morfa”, odbyła się też u nas premiera albumu „Kierunek Sztuka” autorstwa Kamy Zboralskiej, połączona z wernisażem dzieł laureatów Kompasu Młodej Sztuki. Teraz, z radością objęliśmy patronatem letnią wystawę rzeźby „ MAGIA SPOTKANIA” Łukasza Krupskiego, co stanowi kolejny krok w naszej artystycznej podróży. W naszym salonie będzie można podziwiać kilka dzieł Artysty – mówi Małgorzata Lochert, Kierownik Audi City Warszawa.

Łukasz Krupski, Narodziny Wenus, sztuka polska, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka
Łukasz Krupski, Narodziny Wenus

Łukasz Krupski
Urodził się w 1990 roku w Warszawie. Rzeźbiarz, tworzy w różnych materiałach. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Rzeźby, dyplom z wyróżnieniem rektorskim pod kierunkiem prof. P. Gawrona obronił w 2014 roku. Laureat wielu nagród i stypendiów artystycznych m.in. nagrody w konkursie rzeźby kamiennej w niemieckim Neuzelle, nagrody im. ks. Janusza Pasierba, stypendium „Młoda Polska”. Autor licznych realizacji rzeźbiarskich w Warszawie, m.in.: Pomnika Matki na Woli, Drogi Krzyżowej w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela, Popiersia Cypriana Norwida na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej twórczości podnosi temat człowieka jako przestrzeni, w której przeplata się duch i materia. Traktuje rzeźbę jako dotykalny znak i zapis zmagania człowieka z tajemnicą samego siebie oraz miejsca człowieka w otaczającym go wszechświecie.

Wernisaż: 1 lipca 2024 r., godz. 19:00
Plac Trzech Krzyży
Kuratorka: Kama Zboralska

Szczegóły

Początek:
1 lipca 2024
Koniec:
10 października 2024
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Plac Trzech Krzyży
Warszawa, Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.