Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii

19 stycznia 202429 marca 2024

Aranżowana scena teatralna na tle ekranu z górą Fudżi, fotografia, sztuka japońska, niezła sztuka
Aranżowana scena teatralna na tle ekranu z górą Fudżi, fotografia, sztuka japońska, niezła sztuka
Aranżowana scena teatralna na tle ekranu z górą Fudżi | 1880-1900

„Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii” to trzecia z cyklu wystaw „Japonia u progu nowoczesności. Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”, a zarazem jego finalna odsłona. Ekspozycja kontynuuje myśl przewodnią poprzednich wystaw, których celem było przybliżenie historii, specyfiki i symboliki tradycyjnych japońskich strojów, a także ukazanie rozwoju japońskiej myśli projektowej i procesów modernizacyjnych, którym ona podlegała.

Tym razem zobaczyć będzie można oryginalne kimona, narzutki haori, jak i akcesoria je uzupełniające, ponadto japońskie stroje zostaną zaprezentowane na fotograficznych kadrach, stając się jednocześnie przyczynkiem do opowieści o rozwoju fotografii w Japonii na przełomie XIX i XX wieku.

Fotografia zawitała do Japonii jako techniczna nowinka w latach 50. XIX wieku, jednak jej zdecydowany rozwój nastąpił wraz z przybyciem cudzoziemców zajmujących się nią profesjonalnie. Japończycy zainteresowani nowym rzemiosłem, zaznajamiali się z procesami fotograficznymi pod kierunkiem obcokrajowców.

Japońscy fotografowie przejmowali również od swoich nauczycieli zewnętrzną perspektywę postrzegania rodzimego kraju. W efekcie ich fotografie często powstawały – na styku romantycznych, lecz jednowymiarowych wyobrażeń. Ujęcia te znacząco mitologizowały tradycyjną kulturę kraju, zaś w mniejszym stopniu -skupiały się na transformacji i modernizacji czyli na czynnikach kształtujących dynamiczne zmiany, którym podlegała Japonia z przełomu wieków. Jednoaspektowość fotograficznych kadrów wynikała też z potrzeb dyktowanych przez rynki zbytu tego typu fotografii, które zebrane w albumach trafiały do Europy i Ameryki. Funkcjonowały tam jako pamiątki z dalekiego, odmiennego kulturowo kraju, wpisując się w obowiązujące o nim wyobrażenia i trafiając w ówczesne gusta tamtejszych odbiorców.

Krótka kobieca narzuta haori z motywami stylizowanych chryzantem, haori, materiał, ubiór, niezła sztuka
Krótka kobieca narzuta haori z motywami stylizowanych chryzantem | ok. 1960

Wystawa zwraca uwagę także na kwestie towarzyszące ówczesnej fotografii: sposoby jej przechowywania, dystrybuowania i sygnowania oraz nadawania koloru monochromatycznym obrazom.

Opracowanie: Agnieszka Gach, Beata Romanowicz, Magdalena Święch

Szczegóły

Początek:
19 stycznia 2024
Koniec:
29 marca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/japonia-u-progu-nowoczesnosci-utrwalona-w-fotografii

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9
Kraków, 31-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 54 50
Witryna internetowa:
http://mnk.pl/oddzial/kamienica-szolayskich
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.