Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Katarzyna Karpowicz. Małe wielkie życie

5 października 201916 listopada 2019

Wernisaż: 05 październik 2019 r.
Galeria Sztuki Platon
Wystawa czynna do: 16 listopada 2019 r.

Ostatnia wystawa malarki w Galerii Platon (2014 r.) nosiła tytuł “W drodze” i powstała w jej budapesztańskiej pracowni. Tym razem zobaczymy obrazy malowane w krakowskim atelier. Wystawa Katarzyny Karpowicz zabiera odbiorcę w świat dzieciństwa. Dziecko jest jednym z powracających motywów w malarstwie artystki. Na wystawie zobaczymy serię obrazów, których głównymi bohaterami będą właśnie dzieci.

Katarzyna Karpowicz, Siostry nad morzem, 2019
Katarzyna Karpowicz, Siostry nad morzem, 2019

Sposób w jaki dziecko postrzega świat powinien być bliski każdemu artyście. Wnikliwość w obserwacji, brak narzuconych schematów, ciekawość odkrywania, zachwyt nad rzeczywistością – to tylko kilka cech dziecięcych, które czasami gubimy zatraceni w pędzie życia.

Malarkę ciekawi symbolika dziecka, nie tylko w kontekście motywu malarskiego, ale przede wszystkim jako przypomnienie o tym, co jest w życiu ważne. Dzieci na obrazach Karpowicz bawią się razem na ulicach, jedzą lody, rozmawiają z kotem, grają w kulki, zbierają jabłka w sadzie, czytają książki, rozmawiają stojąc w deszczu lub w śniegu, oglądają z rodzicem zaćmienie słońca. Czasem są samotne, czasem w relacji z rodzeństwem, z przyjaciółmi a czasem po prostu się nudzą.

Codzienność “małego życia” ma dla malarki wielki sens i wartość. Nie chodzi tu tylko o to, że dla małego człowieka wszystko jest istotne: uczucia, przyroda, ludzie, uwaga, jaką mu się poświęca oraz jego własny odbiór rzeczywistości. Wspomnienia smaków i zapachów z dzieciństwa kształtują nas na zawsze. Chodzi również o to, że “małe życie” to codzienność życia, która jest dla malarki “wielka”. W niej dostrzega sens, piękno i wartość ponad wszystko inne.

„Jako dzieci potrafimy “nic nie robić”, mieć przestrzeń w umysłach do snucia historii, oddalania się w krainę marzeń, wyobraźni, widzieć w codzienności niezwykłość, doceniać chwilę, trwać w momencie. Potrafimy do tego wrócić w późniejszych latach, jeśli mamy świadomość, jak bardzo jest to potrzebne, żeby nasz umysł odpoczął od pędu świata współczesnego.” – Katarzyna Karpowicz

Artystka w swoich najnowszych pracach pokazuje świat z pogranicza snów, powidoków wspomnień, stworzonych przez nią samą historii, które łączy wspólnym elementem piękna i spokoju zwykłego istnienia. Wśród prac zaprezentowanych na wystawie znajdziemy również portrety dzieci, trzymających symboliczne szklane kulki. Żeby poznać ich tajemnice, warto wybrać się do Galerii Platon i zobaczyć całą wystawę.

Szczegóły

Początek:
5 października 2019
Koniec:
16 listopada 2019
Witryna internetowa:
http://platon.pl/wystawy/katarzyna-karpowicz-male-wielkie-zycie/

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Platon
Krupnicza 13
Wrocław, 50-075 Polska
+ Google Map
Telefon:
533 970 250
Witryna internetowa:
platon.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.