- To wydarzenie minęło.
Kimono. Nieprzebrane inspiracje
20 listopada 2022 – 10 kwietnia 2023
Wystawa w Muzeum Manggha ma dwupoziomową narrację. Część ekspozycji poświęcono prezentacji tradycyjnych kimon z XX i XXI wieku z kolekcji instytucji, pozyskanych w ramach zakupów oraz darów od kolekcjonerów prywatnych. Wśród tekstylnych zabytków ze zbioru znajdują się kimona z okresów Taishō (1912–1926) i Shōwa (1926–1989), aż po czasy współczesne; obiekty reprezentujące najwyższej klasy rzemiosło artystyczne.
Druga część wystawy demonstruje przenikanie się Wschodu z Zachodem i twórcze reinterpretacje japońskiego stroju na rodzimym gruncie. Jest przeglądem polskich twórców, którzy wykorzystują geometryczną formę w kształcie litery T do realizacji autorskich projektów, a pasy tkaniny traktują jako płótno, na którym poprzez wzory, kolory budują wielowarstwowe znaczenia.
Intensywną obecność kimona w polskiej modzie ostatniej dekady będzie można rozpoznać między innymi dzięki HAWROT. Twórczyni artystycznych performance’ów z pogranicza mody i sztuki, określa filozofię swojej marki słowami „FROM FASHION TO ART”. Kimono – flagowy wzór HAWROT – jest przez nią poddawany dogłębnym opracowaniom dzięki współczesnemu malarstwu, grafice, ilustracji i nowym technologiom. HAWROT konsekwentnie dąży do zachowania statusu kimona – zawieszonego między funkcjonalnością ubrania a rangą dzieła sztuki. W swojej twórczości pozostaje wierna japońskiej estetyce polaryzacji – polegającej na wyrażeniu maksymalnej ilości treści w minimalnej formie. W kolekcjach sięga nie tylko do orientalnych inspiracji, przenosząc kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej, europejskiej metropolii, ale jako pierwsza polska projektantka realizuje kolekcje we współpracy z wybitnymi obiegowymi artystami. Najnowszą I put a spell on w kooperacji z malarką Aleksandrą Waliszewską.
Czas trwania: 20.11.2022 – 10.04.2023
Wernisaż: 19.11.2022, 17.00
Kurator i aranżacja plastyczna: Joanna Haba
Zaproszeni twórcy: Joanna Hawrot, Antonina Kondrat, Monika Tatiana Idzikowska, Dominik Lisik
Identyfikacja wizualna: Marta Szmyd
Współpraca: Ewa Mazurkiewicz i Monika Werner