- To wydarzenie minęło.
Kobieta i jej świat. Secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku
24 kwietnia 2024 – 15 września 2024
24 kwietnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się wernisaż pt. „Kobieta i jej świat” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Ta wystawa jest nie tylko przepiękną prezentacją secesji, ale także ukazuje jej funkcjonalne oblicze. Oprócz odniesień do kobiecości, wyrażających się w kobiecym ubiorze i biżuterii, bogactwo art nouveau zaprezentowano poprzez rzeźbę, malarstwo oraz przedmioty życia codziennego. Secesja to także architektura, projektowanie wnętrz i dekoracje, które można zobaczyć poprzez aranżację pomieszczeń w stylu secesyjnym.
Secesja jako nurt w sztuce, który narodził się w latach 90. XIX wieku, trwał stosunkowo krótko, około 25 lat. Później popadł w niełaskę, zarzucano mu kiczowatość, a nawet niszczono pewne dzieła. Dopiero od lat 60. secesja zyskała ponowne uznanie, zarówno w Płocku, jak i w Europie. Charakterystyczne dla secesji było wykorzystanie ornamentyki, inspirowanej światem natury i zwierząt.
Bohaterką pokazu jest kobieta, a jej uroda, włosy i ciało stanowiły wyzwanie dla wielu artystów, którzy odnajdywali takie odniesienia w swoich pracach – dodał Leszek Kania.
Pod koniec XIX wieku od barwnego pejzażu belle époque dołączył styl art nouveau. Niespokojna, rozedrgana linia, będąca jego wyrazem, biorąca swój początek w świecie flory i fauny, meandrując od płócien artystów po wnętrza mieszkalne ogarnęła wszystkie dziedziny sztuk plastycznych, kształtując na wzór nieokiełznanej natury entourage życia codziennego przełomu stuleci.
W centrum tego świata była ONA – dama, muza, tancerka, matrona, femme fatale. Niegasnąca inspiracja dla malarzy, artystów, projektantów, którzy zahipnotyzowani jej pięknem, na obrazach przedstawiali ją jako eteryczną niewiastę lub intrygującą Salome, a przedmioty użytkowe formowali na jej podobieństwo. Wówczas zyskała dekoracyjną oprawę secesyjnego ornamentu niczym kobieta-klejnot. Secesyjna linia przenikając również do damskiej mody wystylizowała jej garderobę na wzór kobiety-kwiatu.
Wystawa jest prezentacją zaledwie fragmentu najbogatszej w Polsce i komplementarnej kolekcji sztuki z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a jednocześnie zaproszeniem do świata secesji.
Kuratorka: Małgorzata Szadkowska
Współpraca: dr Longin Dzieżyc i Justyna Lubas-Wałęcka