Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

KOBIETA – współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej

4 lutego 202230 czerwca 2022

Kobieta, wystawa, Radom, niezła sztuka

KOBIETA – współcześni artyści i artystki
pamięci Anny Bilińskiej
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
4.02.2022 – 30.06.2022 r.
otwarcie g. 17:00
kurator wystawy: Małgorzata Ziewiecka

wydarzenie na facebooku »


„Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w rozterce pomóc, wskazać drogę – byłabym z tego niewymownie szczęśliwa. Powiadają, że sztuka istnieje sama dla siebie. Ja trochę innego jestem zdania. Pożytek pięknu nie przeszkadza. Nie ma na świecie nic bez celu dobra ogólnego, chociaż jednostki cierpieć niekiedy mogą. Dlaczegóż by sztuka miała być tak egoistyczną? Dziwnym też jest obecny kierunek sztuki. Zdaje im się, że odtworzenie natury starczy za wszystko. Mnie to nie wystarcza w zupełności”.
– Anna Bilińska, 4 lutego 1883 r.

*     *    *

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) pierwsza polska artystka – malarka, która w XIX wieku sięgnęła po akademickie wykształcenie i międzynarodową sławę. Była świadomą artystką. Silną, a jednocześnie kruchą kobietą. Mimo, że los nie raz z niej zadrwił, osiągnęła tak wiele.

Kobieta, wystawa, Radom, niezła sztuka
Anna Jagodova, Sama | 2020

Od kilku lat chodzę śladami Bilińskiej. Piszę o niej książkę. Zaprosiłam współczesnych artystów i artystki do udziału w projekcie, którego Anna Bilińska nie zdążyła zrealizować. Napisała o nim w swoim dzienniku 4 lutego 1883 roku. My zrealizujemy go dokładnie 139 lat później.

Wdzięczna za wsparcie Mecenasów Sztuki, gościnę Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz wspaniały odzew środowiska twórczego, niebawem przedstawię Państwu artystów i artystki, którzy wezmą udział w projekcie oraz tych, którzy postanowili pomóc nam w jego realizacji.

-Małgorzata Ziewiecka (kuratorka wystawy)

Szczegóły

Początek:
4 lutego 2022
Koniec:
30 czerwca 2022

Miejsce wydarzenia

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Rynek 11
Radom, 26-600 Polska
+ Google Map
Telefon:
48 362 43 29
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.edu.pl/index.php
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.