Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Henryk Cześnik. Niebezpieczne zabawy

4 lutego 202212 marca 2022

Henryk Cześnik. Niebezpieczne zabawy

Henryk Cześnik.
Niebezpieczne zabawy

Wernisaż: 04 lutego 2022 r., godz. 18:00

04 lutego 2022 r. – 12 marca 2022 r.
Galeria MBWA Leszno

Henryk Cześnik. Niebezpieczne zabawy
Wystawa Henryk Cześnik. Niebezpieczne zabawy

Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji. Zatem jest Cześnik rysownikiem, ale częściej pracującym na płótnach niż papierach. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.
~ /Bogusław Deptuła/

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 r., w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach, na całym świecie.
Wystawa pt. Niebezpieczne zabawy składa się z prac powstałych – w większości – w ostatnich latach. Jej ekspozycja w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart.

Szczegóły

Początek:
4 lutego 2022
Koniec:
12 marca 2022
Witryna internetowa:
https://www.mbwa.leszno.pl/galeria-mbwa,445,henryk-czesnik-niebezpieczne-zabawy.html

Miejsce wydarzenia

BWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
Leszno, 64-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
65 520 54 27
Witryna internetowa:
https://www.mbwa.leszno.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.