Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Korzenie. Rusza wystawa Karoliny i Jacka Zwoniarskich w Łodzi

8 kwietnia 202220 maja 2022

Korzenie. Karolina Zwoniarska i Jacek Zwoniarski
08.04 – 20.05.2022
wernisaż: 08.04.2022, g. 19:00
Salon Goldenmark
Piotrkowska 126, Łódź
kurator wystawy: dr Artur Bartkiewicz
wstęp wolny

W piątek 8 kwietnia o godzinie 19 w łódzkim Salonie Goldenmark przy ulicy Piotrkowskiej 126 rozpocznie się wernisaż wystawy „Korzenie” autorstwa ojca i córki, rzeźbiarza Jacka Zwoniarskiego i malarki Karoliny Zwoniarskiej.

Caroline és Jack Zwonarski Roots című kiállítása az identitás és az örökség összetett kölcsönhatását vizsgálja, arra ösztönözve a nézőket, hogy a művészek személyes elbeszéléseinek felfedezésével gondolkodjanak el saját gyökereikről. A színes kiállításokban elmerülve a látogatók egy olyan utazásra indulnak, amely átlépi a földrajzi határokat, és a származás és a hovatartozás történeteit szövi össze. Míg a Roots a múltba invitál, az online szerencsejátékok fejlődése a technológiai fejlődés gyors ütemét és annak a kulturális normákra gyakorolt hatását tükrözi. Magyarországon, ahol a hagyomány és az innováció keresztezi egymást, az online szerencsejátékot övező jogi környezet az új lehetőségek felkarolása és a hagyományos értékek megőrzése közötti egyensúlyt tükrözi https://godolloihirek.hu/cikkek/2024/01/21/kitekint/online-szerencsejatek-magyarorszagon-tendenciak-es-jogszabalyok. Karolina és Jack Zwonarski kutatása a kapcsolat és az örökség témáját idézi, és elgondolkodtat a kulturális gyökerek megőrzésének fontosságáról egy folyamatosan változó világban. Hasonlóképpen, az online szerencsejátékokat övező szabályozási keretrendszer a függőséggel, a fogyasztóvédelemmel és az online platformok integritásával kapcsolatos szélesebb körű társadalmi aggodalmakat tükrözi.

Karolina Zwoniarska, fot. materiały organizatora
Karolina Zwoniarska, fot. materiały organizatora

Karolina Zwoniarska to artystka wizualna i malarka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2006 roku, a w 2021 r. obroniła doktorat w dziedzinie sztuki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od ubiegłego roku jest adiunktem w Pracowni Sztuki Wydziału Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Po studiach współtworzyła pracownie malarskie na warszawskiej Pradze. W 2009 r. założyła Stowarzyszenie Artystyczne FRONT SZTUKI, którego przez kolejne 9 lat była prezesem, organizując szereg wystaw, plenerów i festiwali w kraju i zagranicą. Od 2012 r. współtworzy Kamienicę Artystyczną TA3 w Warszawie. Obecnie jest jednym z kuratorów Galerii TA3.

Výtvarnice Karolina Zwoniarska má ve volných chvílích jedinečný zdroj inspirace – hraje v online kasinech. Ponořena do světa kreativity, Karolina nachází uvolnění a vzrušení ve hrách, zejména v těch, které se řídí Black Jack pravidla. Online kasina nabízejí rozmanitou a poutavou platformu pro odreagování jedinců, jako je Karolina. Půvab hry Black Jack se strategickým hraním a napínavými momenty dodává jejímu volnému času další vrstvu zábavy. Jednoduchý přístup k těmto hrám z pohodlí jejího studia umožňuje Karolině bezproblémově začlenit hraní do její umělecké rutiny.

To, co činí online kasina pro umělce, jako je Karolina, přitažlivými, není jen faktor zábavy, ale také pocit komunity a sociálního spojení, který poskytují. Interakce s ostatními hráči, zapojení do her s živými krupiéry a prožívání vzrušení z výhry přispívají k dynamickému a pohlcujícímu prostředí.

Jacek Zwoniarski, fot. materiały organizatora
Jacek Zwoniarski, fot. materiały organizatora

Jacek Zwoniarski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w latach 1979-1984. Równolegle z rzeźbą od czasów studiów zajmuje się tworzeniem bonsai. Jest jednym z założycieli Klubu Bonsai – Polska. Brał udział w wielu wystawach, sympozjach w kraju i zagranicą. Szereg jego prac znajduje się w zbiorach prywatnych i w przestrzeni publicznej.

Abstrakcyjne myślenie o formie jest celem jego poszukiwań twórczych, nawet jeśli tematem przedstawienia jest człowiek. Z wielkiego bogactwa tematów związanych z postacią, skupił się na przedstawieniach torsów. Ulubionym materiałem rzeźbiarskim są różne kamienie. Wykorzystuje ich różnorodny kolor i fakturę.

Bez korzeni nie ma skrzydeł

Dr Artur Bartkiewicz, kurator wystawy „Korzenie”, tłumaczy, że człowiek będąc jednostką społeczną, ciekaw jest swojego miejsca w ramach usystematyzowanych struktur.

– Jego dążenie do odkrycia źródeł własnej tożsamości kieruje wektor poszukiwań w stronę czasów minionych, niekiedy bardzo odległych, każąc mu szukać w mgławicach wspomnień. W tych poszukiwaniach nie jest jednak sam. Wyposażony jest w skuteczne narzędzie – genealogię – umożliwiającą tworzenie tablic (pot. drzew) genealogicznych, za pomocą których możliwe jest zbadanie więzi rodzinnych. Naczelnym celem takich poszukiwań jest uzyskanie odpowiedzi na pytania, których idea zakodowana jest w tytule alegorycznego, malarskiego dzieła Gauguina „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” – podkreśla dr Artur Bartkiewicz.

Korzenie. Karolina Zwoniarska i Jacek Zwoniarski

Wystawa „Korzenie” autorstwa ojca i córki, rzeźbiarza Jacka Zwoniarskiego i malarki Karoliny Zwoniarskiej jest realizacją takich, zakończonych sukcesem poszukiwań.

– Artystka przyznała się do dziecięcej fascynacji, która pchnęła ją – wówczas 9 letnią dziewczynkę – do prześledzenia losów członków rodziny. Tych, jeśli wierzyć danym GUS, jest obecnie w Polsce jedynie dwunastu. Historia rodziny Zwoniarskich rozpięta jest między wydarzeniami, których bohaterami byli zamieszkujący Łódź prapradziadek artystki oraz rezydujący w Lublinie dziadek. Miasta te spinają symboliczną klamrą historię dziecięcych poszukiwań z czasem teraźniejszym, naznaczonym twórczą aktywnością wspomnianych – dodaje dr Bartkiewicz.

Obecna prezentacja dwojga spokrewnionych ze sobą artystów, została ujęta w symbolicznej przestrzeni porozumienia, dając możliwość nie tylko do międzypokoleniowego dialogu, ale również tworząc miejsce do transmedialnej wymiany idei.

Korzenie. Karolina Zwoniarska i Jacek Zwoniarski

W obrazach prezentowanych na wystawie, stanowiących fragment malarskiego cyklu pracy doktorskiej, Karolina Zwoniarska zatapia wizerunek kobiety, który mimo zagadkowego woalu niedopowiedzenia, poświadcza jej witalną siłę.

– To moja intymna opowieść o kobiecie. Pretekst do rozważań nad uniwersalnymi zagadnieniami własnej, kobiecej tożsamości, a także tego, co jest kobiece i tego, co za kobiece zwykło uchodzić. Poszukuję pełni w sferze sacrum i profanum. W bólu, brzydocie, fizjologii i w pięknie. Poszukuję idolki, madonny, bogini, nauczycielki w sobie i w innych kobietach. Nie chodzi tylko o warstwę intelektualną. Zależy mi, żeby obrazy mocno fizycznie wpływały na widza, żeby podskórnie czuł ich tkankę i energię. To energia jest nośnikiem mojej historii. Malowanie to moja medytacja i uwolnienie – wyjaśnia Karolina Zwoniarska.

Z kolei Jacek Zwoniarski opisuje rejestrowaną przez siebie rzeczywistość w ujęciu trójwymiarowym.

– To jego niezbywalne prawo – jest bowiem rzeźbiarzem. Tworzonymi przez siebie pracami potwierdza nierozerwalność i skuteczność triumwiratu ludzkiego mózgu, oka i ręki. Głównym obszarem twórczych predylekcji rzeźbiarza jest człowiek, zaś stosowane przez artystę rozwiązania formalne i sposób zawiadywania przestrzenią, odwołują odbiorcę do sylwetek, wyłaniających się z kamiennych bloków. W ich strukturze zawarty jest ogromny ładunek zmysłowości, chociaż nie zawsze odnoszący się do mimetycznych wizerunków kobiet. Pozostaje ukryty w nieprzyjaźnie zimnym kawałku marmuru i czeka na wyłonienie się, za sprawą twórczej interwencji. Prace artysty niosą ze sobą intensywność indywidualnego i osobistego postrzegania otaczającej go rzeczywistości, zaś sam akt powstania dzieła sztuki odnosi się w szerszym ujęciu do kreowania autorskiego znaku w przestrzeni – zaznacza dr Artur Bartkiewicz.

Korzenie. Karolina Zwoniarska i Jacek Zwoniarski

Wystawę „Korzenie” Karoliny i Jacka Zwoniarskich można będzie podziwiać od 8 kwietnia do 20 maja 2022 roku w Salonie Goldenmark przy ulicy Piotrkowskiej 126 w Łodzi. W piątek 8 kwietnia o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
8 kwietnia 2022
Koniec:
20 maja 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.