Alina Picazio. Piana wspomnień

STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto

Anna Kutera. Titanic

Ilustracje Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztuka

Leon Tarasewicz „Realizacja malarska”

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia

Skóra anatomiczna / skóra sakralna

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, 10 głosów malarstwa, niezła sztuka

„10 głosów malarstwa” zabrzmi w Elektrowni

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka

Droga jest celem. Wystawy kolektywu Theseus w Poznaniu

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka

Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

Obecność. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

Magiczne światy Józefa Wilkonia, niezła sztuka, Józef Wilkoń

Magiczne Światy Józefa Wilkonia

Mieczysław Wejman, wystawa, ŻIH, niezła sztuka

Tańczący 1944. Mieczysław Wejman

Wojciech Fangor, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, niezła sztuka

Fangor w CSW w Toruniu

Stefan Gierowski 2013

Amerykański sen Czesława Czaplińskiego – wystawa fotografii

Sean Scully, CSW Toruń, niezła sztuka

Sean Scully. Malarstwo i rzeźba

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Leon Tarasewicz „Realizacja malarska”

1 lipca 202218 września 2022

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztukaLeon Tarasewicz „Realizacja malarska”
Busko Zdrój, Nowy Park Zdrojowy
(okolice Tężni)

Wernisaż: 01.07.2022 godz. 19:00
Wystawa: 01.07.2022- 18.09.2022
wydarzenie na facebooku »


„Realizacja malarska” to instalacja artystyczna o powierzchni 200 m2, wprowadzająca do swojego wnętrza widza, który zatraca się w „obrazie” nie mającym początku ani końca. To ogromne założenie architektoniczno-malarskie roztacza trójwymiarowy pejzaż umożliwiając bezpośredni odbiór obrazu poprzez wejście do jego wnętrza.

Tarasewicz zaprasza widza do kontemplacji otoczenia przez pryzmat podstawowych elementów obrazu – barwy, kształtu i światła, które działając ze wzmożoną siłą powodują u odbiorcy szereg doznań i emocji. Wkraczając w labirynt widz wchodzi w interakcję z dziełem i przeżywa niezwykłą wędrówkę. Wyjątkowość tej pracy polega nie tylko na jej wybitnych walorach artystycznych, ale także na zawartej w niej warstwie historycznej i wspomnieniowej.

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztuka

fot. K. Pęczalski

Symbolika instalacji łączy przeszłość ze współczesnością, lokalność z globalnością budując tym samym pomost międzykulturowy. W dosłownym i przenośnym znaczeniu możemy nazwać ją sztuką wielowarstwową, łączącą wiele warstw plastycznych i znaczeniowych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Organizator: Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki.
Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Busko Zdrój, Buskie Samorządowe Centrum Kultury (BSCK), Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Partnerzy: Kompleks #Tężnia Busko, Hotel Bristol Art&Medical Spa Patroni medialni: TVP KULTURA, TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Telewizja Ponidzie, Busko.com.pl, Niezlasztuka.net

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztuka

Leon Tarasewicz


Leon Tarasewicz

Urodzony 14 marca 1957 roku, mieszka w Waliłach na Podlasiu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Od 1996 roku prowadził pracownię gościnną, następnie autorską na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2009 roku prowadzi Pracownię Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów.

Debiutował w 1984 roku wystawami indywidualnymi w Galerii Dziekanka i Galerii Foksal w Warszawie. Pierwsza wystawa za granicą w jakiej uczestniczył, miała miejsce w Moderna Musset w Sztokholmie w 1985 roku.

Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m. in.: w Muzeum Narodowym w Warszawie; w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie; w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie; w Muzeum Narodowym we Wrocławiu; w Muzeum Sztuki w Łodzi; w Muzeum Narodowym w Poznaniu; w Muzeum Śląskim w Katowicach; w Muzeum Narodowym w Szczecinie; w Muzeum Lubelskim w Lublinie; w Muzeum Architektury we Wrocławiu; w Moderna Museet w Sztokholmie; Museum of Art, Helena Rubinstein Pavilion for Contemporary Art w Tel Awiwie; w National Museum of Contemporary Art w Seoulu; w Museum of Contemporary Art w Toyama w Japonii; w Pałacu Sztuki w Mińsku; brał udział w XIX Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo; w Biennale di Venezia, w Rauma Biennale Balticum w Finlandii; reprezentował Polskę na 49. Międzynarodowym Biennale w Wenecji; brał udział w Expo 2021 w Dubaju.

Prezentował swoje prace w Galerii Foksal w Warszawie; w Galerii Arsenał w Poznaniu; w Galerii Białej w Lublinie; w Galerii Ego w Poznaniu; w Galerii Arsenał w Białymstoku; w Galerii EL w Elblągu; w Galerii 66P we Wrocławiu; w Givon Art Gallery w Tel Awiwie; w Galerii Le Plateau w Paryżu; w Kunsthalle St. Annen w Lübece; w Konsthall w Malmö; w Galerie Nordenhake Malmö–Sztokolm–Berlin; w Galleria del Cavallino w Wenecji, Riverside Studios w Londynie; w Edward Thorp Gallery w Nowym Jorku; w Damon Brandt Gallery w Nowym Jorku; w „Ў” галерэя сучаснага мастацтва w Mińsku.

Artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Jest laureatem nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa (2000), Nagrody Fundacji Nowosielskich (2000), Paszportu „Polityki” (2000), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (2007), Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2017), Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora (2018), Nagrody 100-lecia ZAiKS-u (2018), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (2019).

Artysta pozostaje związany z wielokulturowym Podlasiem, podkreśla swoje białoruskie korzenie. W jego obrazach i realizacjach przestrzennych odnaleźć można archetypiczne cechy pejzażu, które w procesie malarskim stają się niezależnymi kompozycjami. W realizacjach site-specific ważne pozostają konteksty miejsc (historyczne, społeczne, cywilizacyjne). Istotnym kodem rozumienia twórczości artysty pozostaje również ikona, zarówno w aspekcie duchowym, jak również z jej specyfiką cech formalnych związanych z kompozycją, symboliką światła i koloru, wyrażoną współczesnymi mediami malarskimi.

Szczegóły

Start:
1 lipca 2022
Koniec:
18 września 2022
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi: