Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ilustracje Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki

1 lipca 202228 sierpnia 2022

Prezentowane w Płockiej Galerii Sztuki wystawy „Dziura w całym. Bohdan Butenko – Ilustracje” oraz „Czterdzieści książek zrobionych jak sweter” są próbą przybliżenia publiczności twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki, jednego z najbardziej znanych i nagradzanych na świecie polskich grafików. Wybitnego rysownika, ilustratora, autora komiksów oraz scenarzysty.

Bohdan Butenko, Toszko małpka afrykańska, niezła sztuka
Angel Karalijczew, Toszko małpka afrykańska, Nasza Księgarnia | 1973, okładka, ilustracja Bohdan Butenko, fot. materiały organizatora

Przygotowane ekspozycje są nie tylko przypomnieniem twórczości Butenki, którego niezapomniane postacie jak Gapiszon, Panna Kreseczka czy Gucio i Cezar nie starzeją się i nadal zachęcają, młodsze pokolenie odbiorców sztuki, którzy nie mieli okazji się z nimi zetknąć i znających twórczość Artysty do ponownego zobaczenia.

fleuron, pipsztok, niezła sztuka

Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje
wernisaż: 1 lipca, godz. 18:00
wystawa: 01.07-28.08.2022,
wtorek-niedziela od 10:00 do 18:00
Płocka Galeria Sztuki
kuratorka wystawy: Monika Chrabąszcz-Tarkowska


bohdan-butenko-dziura-w-calymWystawa „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”, zainspirowana została sposobem myślenia autora o książce, który bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości, przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Podstawę stanowią przeskalowane, z zachowaniem proporcji stron, fragmenty książek. Istotne jest operowanie linią, plamą oraz literą, a od czasu do czasu – dziura… dziura w całym! Jak choćby ta wycięta w stronach jednej z książek – dziurka od klucza, przez którą można podglądnąć to, co zdarzy się za chwilę.

Butenko, znany z nowatorskich pomysłów, już w latach 50. zaplanował wykonanie perforacji w stronach książki („Tere-fere”, 1958), a następnie wycięcie otworów w kształcie dziurek od klucza („Kanapony”, 1980). Jedną z jego ostatnich autorskich książek była „Dziura”, w całości zdominowana przez ten motyw.

Bohdan Butenko, niezła sztuka
Wanda Chotomska, Traba, Biuro Wydawnicze „Ruch” | 1961, okładka, ilustracja Bohdan Butenko, fot. materiały organizatora

Na płockiej wystawie dziury będą przybierać rozmaite formy – czasem będzie to mysia norka, w której butenkowa bohaterka chowa się przed kocurem, innym razem otwór w sicie, którym Dżamble pływają po morzu albo wyjedzona przez kucharza dziura w obwarzanku. Publiczność, a zwłaszcza młodsi widzowie będą mogli oglądać wystawę ze specjalnie udostępnioną ścieżką zwiedzania, złożoną m.in. z zadań do rozwiązania w oparciu o treści będące częścią ekspozycji.

Konsultacje merytoryczne: Ewa Gruda, dr Krystyna Rybicka
Projekt wystawy: Fundacja Czas Dzieci

Wystawa pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

Współorganizatorzy: Płock Stolica Kultury Mazowsza 2022, Mazowsze Serce Polski
Partner: Fundacja Czas Dzieci
Wystawa współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Projekty identyfikacji wizualnej wystaw – Monika Chrabąszcz Tarkowska, na podstawie prac Bohdana Butenko


CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK zrobionych jak sweter.
Opracował graficznie Bohdan Butenko
wernisaż: 1 lipca, godz. 18:00
wystawa: 01.07-28.08.2022
wtorek-niedziela od 10:00 do 18:00
Płocka Galeria Sztuki
kuratorka i projektantka wystawy: Monika Chrabąszcz-Tarkowska
Oryginalne prace Bohdana Butenki udostępnione
dzięki uprzejmości jego córki – Moniki Grochowskiej


bohdan-butenko-czterdziesci-ksiazekWystawa „CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK zrobionych jak sweter. Opracował graficznie Bohdan Butenko”, to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Butenki, gdzie oczom polskich odbiorców ukażą się oryginalne okładki, obwoluty, wyklejki oraz projekty rozkładówek czterdziestu książek, opracowanych przez artystę od lat 50. i przez kolejne dekady XX wieku oraz po roku 2000.

„Książkę robi się jak sweter” – mawiał autor. Butenko był twórcą idei książki totalnej – dzierganej drobiazgowo i pieczołowicie oczko po oczku, kiedy to każdy, najmniejszy element jest potrzebny – bo razem z pozostałymi tworzy jedną, skończoną i spójną całość. Od wyklejki po kolofon, nie omijając żadnej z kart tytułowych, a nawet stronie redakcyjnej nadając graficzną rangę i znaczenie – tak Butenko projektował książki, ilustrował je, przygotowywał do druku, a czasem nawet pisał.

Bohdan Butenko, Toszko małpka afrykańska, niezła sztuka
Angel Karalijczew, Toszko, małpka afrykańska Nasza księgarnia | 1973, ilustracja Bohdan Butenko, fot. materiały organizatora

Butenkowski warsztat na przestrzeni ponad 60. lat zmieniał się i ewoluował, razem ze zmieniającą się rzeczywistością i technologią drukarską. Proces ten będzie można prześledzić między innymi na wystawie. Ponadto będzie można odnaleźć także najbardziej znane i lubiane publikacje jak „Przygody Gapiszona” czy „Gucio i Cezar”; klasyki literatury jak „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Tuwima czy „Panna z mokrą głową” Makuszyńskiego; piękne i wielokrotnie nagradzane książki jak „Czterdzieści szczygłów” czy „Cyryl gdzie jesteś” Woroszylskiego; jak również te mniej znane pozycje, eksponujące inną kreskę i spojrzenie – jak choćby tomik poezji Asnyka.

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i dominacji technologii komputerowej, wielu młodych twórców, na przekór wszystkiemu wraca do korzeni i tradycyjnych technik tworzenia ilustracji. Wielu odbiorców także jest spragnionych autentyczności i oryginalności tak wykonanych obrazów. Tym bardziej wartościowe i inspirujące wydaje się poznawanie dawnych metod tworzenia ilustracji i całych koncepcji książkowych.

Wystawa pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego

Współorganizatorzy: Płock Stolica Kultury Mazowsza 2022, Mazowsze Serce Polski
Partner: Fundacja Czas Dzieci

Projekty identyfikacji wizualnej wystaw – Monika Chrabąszcz Tarkowska, na podstawie prac Bohdana Butenko

Szczegóły

Początek:
1 lipca 2022
Koniec:
28 sierpnia 2022

Miejsce wydarzenia

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
Płock, 09-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 24 364 60 40
Witryna internetowa:
http://www.plockagaleria.pl/pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.