![Ładowanie Wydarzenia](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/plugins/the-events-calendar/src/resources/images/tribe-loading.gif)
- To wydarzenie minęło.
Obraz Złotego Wieku
15 września 2023 – 15 grudnia 2023
![Obraz złotego wieku, Wawel, wystawa, niezła sztuka](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/uploads/2023/09/obraz-zlotego-wieku.jpg)
![Obraz złotego wieku, wystawa, Wawel, niezła sztuka](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/uploads/2023/08/obraz-zlotego-wieku.jpg)
Już tej jesieni niemal 450 unikatowych eksponatów z 13 krajów świata zagości w Zamku Królewskim na Wawelu, by przypomnieć renesansowy rozkwit kultury i sztuki pod panowaniem Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta.
W Krakowie zaprezentowane zostaną znamienite zabytki z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wystawę uświetnią nie tylko znane powszechnie i wielokrotnie eksponowane dzieła sztuki, ale też wiele obiektów nowo odkrytych, mało znanych lub dotąd w Polsce niepokazywanych.
Pierwsze zabytki przeznaczone na wystawę, wymagające zabiegów konserwatorskich, trafiły na Wawel już w listopadzie 2021 roku. Prace nad nimi były prowadzone w kilku zespołach. W maju 2022 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Zamkowi Królewskiemu na Wawelu dotację na przeprowadzenie konserwacji i renowacji unikatowych obrazów sztalugowych na podobraziach drewnianych, a także płaskorzeźb, rękopisów i starodruków.
![Obraz złotego wieku, Wawel, wystawa, niezła sztuka](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/uploads/2023/09/obraz-zlotego-wieku.jpg)
Spektakularną przemianę konserwatorską przeszło niemal sto eksponatów. Najbardziej pracochłonne były działania przy wotywnym obrazie Tron Łaski z kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Jordanowie, przeprowadzone w Pracowni Konserwacji Malarstwa na Wawelu. Po dwóch latach żmudnych prac konserwatorskich spod wielu warstw przemalowań ukazała się najstarsza zachowana kompozycja malarska.
![Obraz Złotego Wieku, wystawa, malarstwo, sztuka, niezła sztuka](https://news.niezlasztuka.net/wp-content/uploads/2023/07/obraz-zlotego-wieku-2.jpg)
Przez trzy miesiące królewską rezydencję na Wawelu zapełni kilkaset dzieł sprowadzonych z całego świata, m.in. z Bodleian Library w Oksfordzie, British Library w Londynie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze czy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.