Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

One mówią

11 grudnia 20216 lutego 2022

one mówią, miejska galeria sztuki w łodzi, niezła sztuka

One mówią
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Willa
11.12.2021 – 06.02.2022
wernisaż: 10.12.2021, g. 18.00
kuratorki: Jurga Minčinauskienė, Kristina Kleponytė-Šemeškienė
więcej informacji »

one mówią, miejska galeria sztuki w łodzi, niezła sztuka


W grudniu 2021 roku w Łodzi prezentowane są dwie wystawy grafiki litewskiej. Jest to efekt wieloletniej współpracy Wileńskiego Centrum Grafiki z łódzkimi artystami i instytucjami artystycznymi. Jest rzeczą symboliczną, że wystawy te odbywają się w ramach obchodów 30-lecia współpracy miast partnerskich Wilna i Łodzi. Mamy nadzieję, że te imprezy przyczynią się do zacieśnienia i rozwoju współpracy kulturalnej między obu miastami.

one mówią, miejska galeria sztuki w łodzi, niezła sztuka
Eglė Vertelkaitė, Moiros, fot. materiały organizatora

Na wystawie zatytułowanej „One mówią”, prezentowanej w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, przedstawiono prace pięciu artystek – Eglė Kuckaitė, Laisvydė Šalčiūtė, Birutė Zokaitytė, Eglė Vertelkaitė i Živilė Minkutė. Kolekcję łączy wyłącznie kobiecy głos artystek.

one mówią, miejska galeria sztuki w łodzi, niezła sztuka
Eglė Kuckaitė, The Nature of the Excitement, fot. materiały organizatora

W przypadku tych autorek twórczość staje się konceptualnym środkiem do odważnego poruszania aktualnych i uniwersalnych tematów, istotnych dla nich i społeczeństwa. Często ich wypowiedzi są niewygodne i bolesne zarówno dla nich samych, jak i otoczenia. Jest to krytyka dogmatycznych stereotypów dotyczących statusu społecznego kobiety, stawianie pytań na aktualne i drażliwe tematy dotyczące własnej osoby i otoczenia oraz szukanie na nie odpowiedzi. Autorki wybierają różne środki i formy przekazu myśli artystycznej, zarazem pozostają wiernymi tradycji cielesności charakterystycznej dla grafiki litewskiej, tj. przedstawieniu ciała jako jednego z najważniejszych obiektów ekspresji artystycznej. Metaforyczne ujęcie obrazu ciała jest nadzwyczaj przydatne, otwiera bowiem pokłady znaczeniowe w wymiarze społecznym, kulturowym, historycznym, egzystencjalnym i filozoficznym.

Szczegóły

Początek:
11 grudnia 2021
Koniec:
6 lutego 2022

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Willa
ul. Wólczańska 31
Łódź, 90-607 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.