Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Powrotu już nie ma. Tomasz Zjawiony – malarstwo, rysunek, obiekt

4 marca 20223 kwietnia 2022

Tomasz Zjawiony, Powrotu już nie ma, wystawa, malarstwo, sztuka współczesna, Płock, niezła sztuka

Powrotu już nie ma.
Tomasz Zjawiony – malarstwo, rysunek, obiekt

4.03 – 3.04.2022
wernisaż 4.03.2022, g. 18:00
Płocka Galeria Sztuki
Kurator wystawy: Monika Nowakowska

Tomasz Zjawiony, Powrotu już nie ma, wystawa, malarstwo, sztuka współczesna, Płock, niezła sztuka

więcej informacji »


W Płocku Tomasz Zjawiony pokaże zarówno obrazy olejne z lat 2018-2020, jak i dzieła najnowsze – rysunki i obrazy z ostatnich dwóch lat, tworzone w trudnym okresie pandemii. Specjalnie z myślą o przestrzeni płockiej galerii artysta zaprojektuje obiekty z tkanin, dla których kontekstem będą wielkoformatowe, postindustrialne pejzaże olejne na płótnach, przedstawiające widoki łódzkiej dzielnicy Bałuty i wnętrza Widzewskiej Manufaktury – nastrojowe i klimatyczne, utrzymane w subtelnych szarościach, beżach i błękitach, przełamywanych akcentami jaskrawej żółci lub czerwieni, malowane w sposób syntetyczny, wręcz szkicowy, pełne niedopowiedzeń i odautorskich aluzji. Artyście nie chodzi bowiem o uwiecznianie konkretnych miejsc lecz o egzystencjalną metaforę miejskiej przestrzeni, którą odbiera w sposób szczególny, inspirując się jej głębią, nawarstwianiem planów, zderzaniem absurdów i anachronizmów z akcentami nowoczesności. Widoki uwiecznione na płótnach „Wschodnia”, „Północna” czy „Kontenery” odnajdziemy w każdym poprzemysłowym mieście, są zapisem jego historii i współczesności oraz podskórnie wyczuwalnej obecności człowieka, mieszkańca tych ruder, starych kamienic, podwórek-studni – choć fizycznie ludzi w tych pracach nie odnajdziemy.

Tomasz Zjawiony, Powrotu już nie ma, wystawa, malarstwo, sztuka współczesna, Płock, niezła sztuka
Tomasz Zjawiony, Odrzucenie | 2018

Pojawiają się dopiero w obrazach z lat 2020-2022, płótnach olejnych „Camp”, „Obcy”, w tryptyku „Space” – bezimienni, w ochronnych kombinezonach lub sprowadzeni do samego obrysu sylwetki dryfującej w dziwnej, niepokojącej przestrzeni – to komentarz do poczucia niepewności czy wręcz zagrożenia, jakie towarzyszy dzisiejszemu człowiekowi, poddawanemu przymusowej izolacji, funkcjonującemu w zanieczyszczonym środowisku, straszonemu inflacją… Na jeszcze innym biegunie malarskich poszukiwań łódzkiego artysty sytuują się takie prace jak „Portret malarza”, realizowane w kameralnym formacie (w którym autor czuje się równie dobrze jak w wielkim), stylistycznie nasuwające skojarzenia ze sztuką Francisa Bacona, deformacją i barokowymi kontrastami, niepozbawionymi wszakże wartości estetycznych. Ciekawym dopowiedzeniem tych malarskich poczynań są rysunki Tomasza Zjawionego – ekspresyjne szkice węglem i farbami olejnymi na papierze, mniej zdyscyplinowane formalnie od płócien, zmierzając w stronę abstrakcji, choć również eksplorujące wątek miejskiej przestrzeni. Odniesieniem do projektowej działalności artysty będą natomiast mobilne instalacje-obiekty z tkanin, realizowane już wcześniej, w Galerii Podlaskiej latem 2021 roku – sugerujące potrzebę wyjścia w trzeci wymiar, zmierzenia się z innym rodzajem struktury i materii, formatu i ciężkości. To dążenie do eksperymentowania i poszukiwania nowych jakości, tak formalnych, jak i treściowych, definiuje postawę twórczą łódzkiego artysty, której efektem jest również potrzeba kontaktu z odbiorcą poprzez kolejne prezentacje i autorskie spotkania. Wystawa w Płockiej Galerii Sztuki będzie kolejną ku temu okazją, podobnie jak towarzyszący jej katalog. /Monika Nowakowska – kurator wystawy


Tomasz Zjawiony – studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom w 2018 roku w Pracowni prof. Roberta Sobańskiego oraz w Pracowni Działań Artystycznych prof. Marka Saka. Aktualnie student malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy instalacje oraz projektuje wnętrza. Jest laureatem nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w XXXV Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – „Sztuki Piękne” w 2018 roku, a także finalistą licznych konkursów.

Szczegóły

Początek:
4 marca 2022
Koniec:
3 kwietnia 2022

Miejsce wydarzenia

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
Płock, 09-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 24 364 60 40
Witryna internetowa:
http://www.plockagaleria.pl/pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.