Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969-2022

13 listopada 202227 listopada 2022

Ryszard Horowitz, fotograf, Camerimage, EnergaCamerimage, festiwal filmowy, niezła sztuka

Najbardziej rozpoznawalny na świecie polski fotografik, uznawany za jednego z pionierów fotografii reklamowej weźmie udział w jubileuszowej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Od 13 listopada w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim i w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oglądać będzie można retrospektywną wystawę „Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969-2022”. Podczas wydarzenia artysta nie tylko zaprezentuje swoje najważniejsze prace, ale także spotka się z gośćmi festiwalu i mieszkańcami Torunia. W CSW wystawa potrwa do 27 listopada, prace prezentowane w siedzibie organizatora – Fundacji Tumult podziwiać będzie można natomiast do połowy marca przyszłego roku.

Ryszard Horowitz, fotograf, Camerimage, EnergaCamerimage, festiwal filmowy, niezła sztuka
Wystawa Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969-2022 w ramach Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Ryszard Horowitz był prekursorem stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. Wraz z rozwojem technologii tworzył kolejne dzieła, wykorzystując nowatorskie techniki i programy komputerowe. Stał się wzorem dla grafików i fotografów zajmujących się reklamą, jego prace wyznaczały światowe trendy i inspirowały kilka pokoleń fotografów. Horowitz to jednocześnie niezwykle interesująca postać, której życie, jak sam podkreśla w wywiadach, to gotowy scenariusz na film.

Ryszard Horowitz otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody i tytuły przyznawane fotografom. Artysta w początkowej fazie swej twórczości stosował różne techniki fotografii, retuszu, wielokrotnego naświetlania klisz czy manipulacji w ciemni fotograficznej. W czasach gdy nie istniała technika komputerowej obróbki zdjęć osiągnął niezwykłe efekty estetyczne, wykreował kultowe dziś obrazy. Jego prace przedstawiają często surrealistyczne światy intrygujące grą znaczeń i symboli, które na długo pozostają w pamięci.

Ryszard Horowitz należy do grona najbliższych przyjaciół Festiwalu. Jego fotokompozycja stała się symbolem pierwszej edycji Camerimage w 1993 roku. Artysta brał wówczas udział w pracach jury konkursu kształtując kryteria oceny obrazu w kompozycjach filmowych prezentowanych na Festiwalu. Goście drugiej edycji Camerimage mogli podziwiać wystawę jego dzieł, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W kolejnych latach artysta jeszcze kilkukrotnie brał udział wydarzeniu jako gość i juror, a w 2015 roku po raz drugi zaprojektował festiwalowy plakat, tym razem dla wydarzenia, które odbywało się wówczas w Bydgoszczy.

Ryszard Horowitz, fotograf, Camerimage, EnergaCamerimage, festiwal filmowy, niezła sztuka
Ryszard Horowitz, fot. Marta Wojtal

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE prace Horowitza podziwiać będzie można w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz w siedzibie Fundacji Tumult. Wśród prezentowanych podczas wystawy prac znajdzie się między innymi dyptyk plakatów festiwalowych składający się z fotokompozycji z 1993 i 2022 roku, spinających klamrą 30 lat istnienia Camerimage. Oba plakaty z dyptyku, z autografem mistrza trafią do 30. szczęśliwców którzy jako pierwsi zgłoszą chęć ich nabycia. Twórca weźmie również udział w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Torunia i gośćmi Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego „Polański, Horowitz. Hometown” opowiadającemu o dzieciństwie dwóch wielkich artystów, których losy splotły się w czasie drugiej wojny światowej. Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, o godzinie 17:00 w CSW. Prezentowane prace będzie można oglądać tam przez dwa tygodnie, do 27 listopada 2022 roku, natomiast część prac wystawianych w siedzibie Fundacji Tumult będzie dostępna do 12 marca 2023. Już dziś warto więc zaplanować wizytę na wystawie „Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969-2022”.


„Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969-2022”
Wernisaż 13 listopada 2022, g. 17:00

» Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Toruń «
czas trwania wystawy
13.11 – 27.11.2022

» Fundacja Tumult, Rynek Nowomiejski 28, Toruń «
czas trwania wystawy
13.11.2022 – 12.03.2023

Więcej informacji »

Wydarzenie na facebooku »

Szczegóły

Początek:
13 listopada 2022
Koniec:
27 listopada 2022
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
56 610 97 18
Witryna internetowa:
https://csw.torun.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.