Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Saga rodu tarnowskich malarzy

19 grudnia 20234 lutego 2024

Saga rodu tarnowskich malarzy, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka
Saga rodu tarnowskich malarzy, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka
Wystawa Saga rodu tarnowskich malarzy

W tym roku przypada setna rocznica urodzin wybitnego artysty malarza, pedagoga i poety, Wiesława Röhrenschefa. Tak się składa, że jest to również 30-sta rocznica Jego śmierci…

Z tej okazji Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie postanowiło przypomnieć sylwetkę tego niezwykłego Tarnowianina. Na wystawę w salach ekspozycyjnych na terenie Dworca PKP składają się unikalne prace malarskie udostępnione ze zbiorów tarnowskiego Muzeum Okręgowego, prace będące w kolekcjach prywatnych oraz wybrane wiersze.

Wiesław Röhrenschef, Ta sama, Exlibris, malarstwo, linoryt, sztuka XX w., sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wiesław Röhrenschef, Ta sama | 1957; Exlibris | 1988

Wiesław Röhrenschef był od samego początku związany z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie wychował liczne pokolenia młodych adeptów sztuki. Miejsce szczególne w Jego sercu zajmował zabytkowy Dwór w Jeżowie (obecnie Ośrodek Szkolenia i Archiwum tejże szkoły), gdzie spędzał każdą wolną chwilę i gdzie zostawił swoje serce. Temu wątkowi też poświęcony jest spory fragment ekspozycji, w tym esej Jolanty Chliszcz.

Andrew Kolo, Muza, Wakacje, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Andrew Kolo,
Muza | 2023; Wakacje | 2023

Zaproszenie do wspólnej wystawy przyjął siostrzeniec Wiesława Röhrenschefa, polsko-amerykański artysta Andrew Kolo, który po blisko czterdziestu latach spędzonych w USA powrócił niedawno do Ojczyzny. Na wystawie zobaczymy obrazy olejne powstałe w ostatnich trzech latach, w których odnaleźć można niesamowity klimat skąpanej w słońcu Kalifornii. Andrew, który jest również poetą i dramaturgiem, zaproponował aby w trakcie trwania wystawy obył się wieczór poetycko-muzyczny, poświęcony twórczości obu Artystów. Obsada i kierownictwo muzyczne Grażyna Kuta.

Wystawie tych dwojga wybitnych artystów towarzyszy aneks, niemniej wybitnego twórcy – Zbigniewa Sałaja, prezentujący wysublimowaną pracę będącą w zbiorach Małopolskiej Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Wiesław Röhrenschef , fotografia, malarz, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Wiesław Röhrenschef

Röhrenschef Wiesław

Urodził się w Bogumiłowicach pod Tarnowem w 1923 r. Studia artystyczne ukończył na ASP w Krakowie w 1951 r.

Wystawiał od 1948 r. Do 1979 r. brał udział w 149 wystawach, w tym w 22 o charakterze ogólnopolskim lub międzynarodowym. Miał 4 wystawy zagraniczne i 20 indywidualnych. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum w Kiskörös na Węgrzech. Był nauczycielem w LSP w Tarnowie, gdzie był szczególnie znany z wykładów z historii sztuki, którą interpretował po swojemu, romantycznie. Wydał dwa tomiki poezji „Wzgórza porosłe snem” – 1989 i „Poprzez” – 1992. Zajmował się też historią jeżowskiego dworu oraz losami Artura Grottgera W 1991 r. obchodził 40 lecie pracy artystycznej i 39 lecie pracy w LSP.

Nieustannie powtarzał, że to co „maluje i pisze zawsze wyraża jego stosunek do życia, natury i ludzi. Kocha przyrodę, wszystko co w niej żyje, kocha człowieka i jego wrażliwość, rzeczywistość pogodną i smutną”. Malował i rysował głównie portrety i pejzaże, które tworzył cyklami „Strachy”, „Legenda tarnowska”, „Barykady”, „Jeżowskie drzewa”, „Kobieta”, „Wenus”. Świetny i wrażliwy rysownik podchodził do natury wręcz z nabożeństwem.
Zmarł w Tarnowie w 1993 r.

Andrew Kolo, fotografia, malarz, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Andrew Kolo

Andrew Kolo (Andrzej Kołodziej)

Urodzony 15 maja 1944 roku w Tarnowie. Artysta malarz, fotograf i poeta. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił dyplom z zakresu malarstwa. W 1973 roku wyjechał do USA, gdzie kontynuował studia malarskie w pracowni abstrakcjonisty prof. Sama Claybergera w Otis Art Institute w Los Angeles, przez większość życia mieszkał w Kalifornii. W tym samym mieście założył również i prowadził polsko-amerykańską grupę artystów malarzy „Krakart”. Grupa przez 40 lat swojego istnienia zorganizowała ponad 40 wystaw, w tym m.in. w 2003 roku prezentację czołowych polskich artystów w „Modern Art Gallery” w Los Angeles, która była największą tego typu wystawą poza Polską. Karierę rozpoczął jako abstrakcjonista, jednak oczarowany pięknem Kalifornii tworzył stylizowane pejzaże kalifornijskie. W ostatnim okresie fascynuje go malowanie „Figur w Ruchu”, w stylu „Nowego Realizmu” o mocnych wpływach kalifornijskiego kolorytu, surrealizmu oraz satyry. Oprócz Los Angeles artysta wystawiał swoje prace m.in. w Mexico City, Seulu, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Paryżu, a ostatnio wraz z Grupą „Krakart” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Andrew uczestniczył w ponad czterdziestu grupowych i indywidualnych wystawach w USA oraz Polsce i namalował ponad pięć tysięcy obrazów olejnych, pastelowych oraz rysunków. Andrew uczył również malarstwa na kilku wyższych uczelniach Los Angeles. Jego hobby jest teatr i poezja.

Artysta po blisko 40 latach pobytu w USA powrócił do Polski. Obecna prezentacja jest pierwszą w rodzinnym mieście.

Kuratorzy wystawy, aranżacja, realizacja techniczna: Piotr Kukla, Miłosław Onak

Szczegóły

Początek:
19 grudnia 2023
Koniec:
4 lutego 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.bwa.tarnow.pl/1,1319,wystawy,saga-rodu-tarnowskich-malarzy.html

Miejsce wydarzenia

BWA Tarnów
ul. Słowackiego 1
Tarnów, 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 (14) 688 88 20-21
Witryna internetowa:
https://www.bwa.tarnow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.