Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba.

8 stycznia 202414 lipca 2024

Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba., sztuka polska, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka
Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba., sztuka polska, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba.

Wystawa – Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba – prezentuje ponad czterdzieści prac artysty.
Mieczysław Welter – wybitny polski rzeźbiarz – urodził się w Śremie w 1928 roku. Średnią szkołę plastyczną ukończył w Poznaniu, gdzie studiował również w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Rzeźby. Dalsze studia i dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1956 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich oraz poza granicami kraju. Odbył liczne staże oraz podróże artystyczne po Europie, był także w Meksyku, Korei, Mongolii oraz w Chinach. Od 1960 roku organizował wystawy indywidualne: w Warszawie (Zachęta), Szczecinie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Moskwie i Tbilisi.

W ciągu ostatniej dekady o dorobek artysty ponownie zaczęły upominać się muzea. Wystawa „Mieczysław Welter. Rzeźba” składać się będzie z ponad czterdziestu prac portretowych wykonanych w brązie i terrakocie, kameralnych figur oraz projektów pomników. Na ekspozycji znajdą się portrety znanych postaci z kręgu filmu, literatury oraz sztuk pięknych, m.in. Jerzego Waldorffa, Jana Papugi, Zdzisława Mrożewskiego, Ireny Molin Sowy, Karola Tchorka, którzy pozowali artyście w wielu sesjach.

Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba., sztuka polska, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka
Wystawa Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba.

Popiersia i głowy przyciągają perfekcją w sposobie oddania charakteru i podobieństwa przedstawionej osoby, uzewnętrzniają stosunek artysty do modela, są portretami psychologicznymi. Bogata faktura i ciepło terrakoty, ulubionego przez Mieczysława Weltera materiału, jej niuanse i temperatura tworzą wrażenie substytutu ludzkiego ciała. Jej użycie wiąże się też ze świadomym nawiązaniem do tradycji kultury śródziemnomorskiej. Artysta czerpie z kultury antyku wybierając brąz patynowany i delikatną terrakotę, która potrafi przetrwać parę tysięcy lat. Monumentalne pomniki Weltera podziwiać można w wielu miejscach historycznych w Polsce i za granicą – pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, Zygmunta Krasińskiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Pomnik Holokaustu w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, w Policach, Pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach, Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca. W licznych pracach artysty ogromna pracowitość spotkała się z talentem. W dobie przytłaczającej świat brzydoty, związanej z masową produkcją, pośpiechem oraz bylejakością materiałów, wystawa wprowadza widza w inny wymiar, zaskakując bijącą z niej kulturą, spokojem, melancholią, a przede wszystkim pięknem.

W 2008 r. Mieczysław Welter odznaczony został złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt twórczości. Rzeźby i pomniki Mieczysława Weltera stanowią realizacje, bez których dorobek polskiej sztuki rzeźbiarskiej byłby nie tylko uboższy, lecz przede wszystkim trudny do wyobrażenia.

ż: 27 stycznia 2024 r., godz. 14:00
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym | Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej

Kuratorka: Natalia Sadlej

Szczegóły

Początek:
8 stycznia 2024
Koniec:
14 lipca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnkd.pl/exhibition/mieczyslaw-welter-w-pogoni-za-pieknem-rzezba/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
ul. Rynek 19
Kazimierz Dolny, 24-120 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 81 881 02 88
Witryna internetowa:
http://www.mnkd.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.