Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Schulz wg The Krasnals

9 września 202231 grudnia 2022

Schulz wg The Krasnals
Schulz wg The Krasnals
Wystawa Schulz wg The Krasnals

The Krasnals, synonim artystycznej prowokacji, trafnych komentarzy w zakresie kwestii społecznych, a także stanowczych i dotkliwych dygresji w obszarze zmagań twórczych. Ich prace budzą skrajne emocje. Od zdecydowanego aplauzu, poprzez umiarkowane uznanie, do bezkompromisowych negacji wszelkich artystycznych dokonań. Krasnalsi dotykają kwestii wrażliwych, stanowcze reakcje odbiorców mają więc swoje uzasadnienie.

The Krasnals, grupa anonimowych artystów, którzy od ponad czternastu lat podążają tropem obrzydliwych mistyfikacji, po raz kolejny zaprezentuje swoje prace w murach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Schulz wg The Krasnals. Ignorabimus. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich. Ten wyjątkowy pokaz obejmuje szczególny zespół prac malarskich poświęconych postaci Brunona Schulza, przygotowany w rocznicę 130. urodzin drohobyckiego artysty. Premierowa prezentacja wspomnianych płócien stanowi w twórczości grupy wyjątkową kolekcję, odnoszącą się w tak znacznej liczbie dzieł do osoby jednego twórcy.

The Krasnals zrealizowali obrazy będące „pajęczyną” fascynacji światem Schulza, utkaną z wielopłaszczyznowych interpretacji, posiadających swoje korzenie w różnych dziedzinach sztuki. Sięgnęli do fantazmatów z obszarów pragnień i urojeń, niedoścignionych marzeń stawianych na barykadach rewolucji. Czasami przez prymat soczewki w oku dziecka, kierując się parametrami jego wyobraźni, kreowali (nie)rzeczywistość, przypominając tym zachowanie francuskich muszkieterów sztuki.
The Krasnals pozwolili powtarzającej się postaci Schulza wcielić się w różnorodne role. Wizualnie więc autor Sklepów cynamonowych przypomina między innymi mężczyznę z grafiki Dedykacja czy z całopostaciowego rysunku podczas pracy przy sztalugach. Nieśmiało podgląda kąpiącą się Adelę, nie rozumiejąc gestów kierowanych ku niemu przez dojrzałą kobietę. Wkracza w obszary awangardowych znaczeń, donkiszoterii, złudzeń, których kruchość i delikatność jest zbieżna z nietrwałością lin z zawieszonymi nań marionetkami wykonującymi mechanicznie ruchy w rytm sugestii wyimaginowanych postaci z rajskiej ptaszarni.

The Krasnals zabierają nas w głębię odniesień do kolejnych motywów w sztuce, epok, symboli, zawiłych znaczeń. W charakterystycznej dla siebie manierze sięgają do filmowych kadrów, potężnych realizacji scenograficznych, reinterpretując je na potrzeby własnych poszukiwań i wyrażenia uznania dla postaci Brunona Schulza. Po raz kolejny twórczość drohobyckiego artysty stała się dogodną płaszczyzną interdyscyplinarnych zmagań dla twórców współczesnych.

The Krasnals sięgnęli do kart literackich powieści, by swoim obrazom nadać tytuły, będące cytatami (a jednokrotnie parafrazą) z opowiadań zamkniętych w tomie Sanatorium pod klepsydrą. Dodali do nich własne adnotacje, które mają umożliwić odbiorcy odnaleźć się w wypracowanym labiryncie znaczeń.

The Krasnals w przestrzeni wystawy poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu – istotnych zagadnieniach dla twórczości pisarza. To szczególna kompozycja, w której na styku znalazły się dzieła poddawane analizom w kontekście biografii Schulza i prace artystów anonimowych. Kompozycje monochromatycznych cliché-verre z Xięgi Bałwochwalczej na niewielkich rozmiarów światłoczułym papierze graniczą z przesyconymi kolorami – jak utwory literackie – płótnami dominującymi swoim rozmiarem. Realizację dzieł dzieli niemalże stulecie, łączy hierarchia wartości.

The Krasnals, unifikując wyrażane dotychczas poglądy odnoszące się do pozycji artysty we współczesnym świecie sztuki z postacią Brunona Schulza, stworzyli pierwszą pracę rzeźbiarską odlaną w patynowanym brązie, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w przestrzeni niniejszej ekspozycji.

Ukazane na wystawie prace The Krasnals pochodzą z kolekcji prywatnej. Dzieła autorstwa Brunona Schulza zostały udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Wystawie towarzyszy publikacja, zawierająca fotografie wszystkich eksponowanych prac, opowiadanie The Krasnals oraz dwa teksty kuratorskie – poruszające zarówno kwestię inspiracji twórczością Brunona Schulza, jak i problematykę z zakresu edukacji muzealnej w kontekście dzieł twórcy z Drohobycza. Z kolei Dział Edukacji muzeum przygotował program edukacyjny, pozwalający przybliżyć poruszane zagadnienia różnym grupom odbiorców.

Szczegóły

Początek:
9 września 2022
Koniec:
31 grudnia 2022
Witryna internetowa:
https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=schulz-wg-the-krasnals-ignorabimus-by-nikt-nie-porywal-sie-na-odgadywanie-zamiarow-boskich

Miejsce wydarzenia

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
plac Jana III Sobieskiego 2
Bytom, 41-902 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 32-281-82-94 w. 111
Witryna internetowa:
http://muzeum.bytom.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.