Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Splendor władzy.
Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej

5 listopada 202127 lutego 2022

Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej, Łazienki królewskie, wystawa, niezła sztuka

Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej
5 listopada 2021 – 27 lutego 2022
Pałac na Wyspie oraz Podchorążówka,
Muzeum Łazienki Królewskie

Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej, Łazienki królewskie, wystawa, niezła sztuka


Dzieła sztuki zgromadzone w Dreźnie przez Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów polskich, złożyły się na jedną z najwspanialszych kolekcji XVIII-wiecznej Europy. Na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”, zorganizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, można będzie obejrzeć 200 arcydzieł ze zbiorów drezdeńskich oraz polskich muzeów.


Zobacz zapowiedź:


August II i August III byli nie tylko zapalonymi kolekcjonerami i prawdziwymi koneserami sztuki – wykorzystywali ją także umiejętnie do celów politycznych. Wystawność, przepych i tytułowy „splendor” saskiego dworu zaprzęgnięte były w służbę propagandy. Wystawa kładzie nacisk na ten właśnie aspekt kolekcjonerstwa i artystycznych przedsięwzięć Sasów.

Prezentowane obiekty układają się w opowieść o najważniejszych wydarzeniach z okresu trwającej 66 lat unii polsko-saskiej i o wysiłkach, jakie dwaj Wettyni podjęli na rzecz budowania pozycji Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Krzyże Orderu Orła Białego z garniturów rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, spektakularne wyroby z miśnieńskiej porcelany, takie jak przeszło metrowej wysokości papuga Ara czy puchar w kształcie strusia w oprawie złotniczej i porcelanowej, czy wreszcie piękna Wenus Jacopa Palmy il Vecchio, jeden z klejnotów królewsko-elektorskiej galerii malarstwa – to tylko niektóre z arcydzieł, które będzie można obejrzeć w gmachu Podchorążówki i Pałacu na Wyspie w Łazienkach.

Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej, Łazienki królewskie, wystawa, niezła sztuka

Oprócz cennych zabytków ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden oraz Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden zobaczymy tu wybór znakomitych dzieł sztuki z polskich muzeów: Zamków Królewskich – w Warszawie i na Wawelu, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze czy Biblioteki Kórnickiej PAN.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, autorstwa wybitnych specjalistów polskich i niemieckich, zawierający bogaty materiał ilustracyjny (w przygotowaniu) oraz bogaty program edukacyjny.

Więcej informacji »


Wstęp: jeden wspólny bilet do wszystkich obiektów (40 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci od 7 lat i młodzież do 26. roku życia), w piątki – bezpłatnie

Współorganizator wystawy: Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Instytucje i osoby użyczające: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk, Biblioteka Narodowa, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Klasztor oo. Paulinów Jasna Góra z siedzibą w Częstochowie, Muzeum Wojska Polskiego; mec. Marek Małecki
Mecenas Muzeum: PZU
Partnerzy wystawy: Buro Happold, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, WXCA
Patroni medialni: TVP Historia, Warsaw Insider, Mówią Wieki, PAP, RDC, Poza Ramami, NiezlaSztuka.net, Wernisażeria, Kultura wokół Nas

Wystawa objęta honorowym patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera Saksonii Pana Michaela Kretschmera.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Szczegóły

Początek:
5 listopada 2021
Koniec:
27 lutego 2022

Miejsce wydarzenia

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1
Warszawa, 00-460 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 50 60 024
Witryna internetowa:
http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.