Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stanisław Horno-Popławski. Wystawa rzeźb z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki

25 lutego 202014 marca 2020

Stanisław Horno-Popławski.
Wystawa rzeźb z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki
25.02 – 14.03.2020
Bydgoskie Centrum Sztuki | ul. Jagiellońska 47

Więcej informacji »


Na wystawie zostanie zaprezentowany fragment kolekcji rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego Bydgoskiego Centrum Sztuki. Będzie to okazja, żeby przyjrzeć się bliżej jego twórczości pomnikowej. Rzeźbom towarzyszyć będą zdjęcia i wycinki prasowe z archiwum artysty.


Stanisław Horno-Popławski (1902 – 1997)

Przy gipsowym projekcie Pomnika Marii Konopnickiej, fot. materiały organizatora
Przy gipsowym projekcie Pomnika Marii Konopnickiej, fot. materiały organizatora

Kaukaz, Moskwa, Wilno, Bydgoszcz, Sopot, Toruń, zachodnia Europa – gdziekolwiek był, tam towarzyszyła mu rzeźba. Urodził się w 1902 r. w Kutaisi – jednym z najstarszych miast Gruzji, gdzie robił pierwsze kroki ku artystycznej wrażliwości, ugruntowane później na studiach artystycznych w Moskwie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i podczas studyjnych wyjazdów do Francji i Włoch. Nic nie było w stanie owego dążenia do osiągnięcia rzeźbiarskiego absolutu powstrzymać. Nawet lata okupacji. Horno – aktywny uczestnik kampanii wrześniowej – trafił do Oflagu Woldenberg. Tam też rzeźbił; stworzył sakralne monumenty, które trafiły do obozowej kapliczki.

Tak jak wędrował w swojej twórczości, tak i wędrował w życiu: w latach 30. ub. wieku prowadził zajęcia rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Batorego w Wilnie. Po wojnie – i czasie niewoli – trafił do Białegostoku. Zadziwiał wizjami i energią twórczą prowadząc katedrę rzeźby na toruńskim UMK, by później na lata związać się z Trójmiastem. Tam był głównym projektantem odnawianych kamieniczek Starówki w Gdańsku. Po blisko 30-letnim pobycie na Wybrzeżu przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie władze miejskie zaprosiły go do domu z ogródkiem, w tutejszym ogrodzie botanicznym. W zamian ofiarował do parku miejskiego kolekcję swych rzeźb, które niestety skradziono.

Praczki w Białymstoku, fot. materiały organizatora
Praczki w Białymstoku, fot. materiały organizatora

W Warszawie Hornowskim symbolem jest pomnik Adama Mickiewicza – swoiste art d éco wdzierające się niejako w siermiężny klimat socjalizmu Pałacu Kultury Nauki i Sztuki. Rzeźbiarski Białystok to perfekcyjne Praczki – najbardziej charakterystyczny element miejskich Plantów. Gdzieś w cieniu Praczek kryją się inne dowody geniuszu Horno: Chrystus na ołtarzu głównym, Matka Boska w ołtarzu zewnętrznym i Chrystus Dobry Pasterz na galerii dziedzińca kościoła św. Rocha. W Słupsku Horno-Popławski pozostawił po sobie pomnik Karola Szymanowskiego, w Bydgoszczy – monument Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego oraz Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

Mistrz dłuta zmarł w 1997 – jako artysta spełniony, wielokrotnie nagradzany, powszechnie doceniany za indywidualny styl, oryginalność, skłonność do eksperymentów.


Fotorelacja z wernisażu:

Szczegóły

Początek:
25 lutego 2020
Koniec:
14 marca 2020

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.