Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Tam, gdzie stoimy, świeci słońce. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948)

12 października 20243 marca 2025

Tam, gdzie stoimy, świeci słońce. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948), kobiety, bliski wschód, historia, fotografia, malarstwo, niezła sztuka, retrospekcja

Muzeum Pana Tadeusza, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, zaprasza na wystawę czasową prezentującą niezwykłe losy dziewcząt i młodych kobiet, które podczas wojny i zaraz po niej zrzeszała działająca na Bliskim Wschodzie Szkoła Młodszych Ochotniczek.

Tam gdzie stoimy świeci słońce, wystawa, niezła sztuka
Wystawa Tam, gdzie stoimy, świeci słońce. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948)

W latach 1942–1948 ponad tysiąc dziewcząt i młodych kobiet miało szansę ocalić życie i kształtować swoją przyszłość dzięki niezwykłemu projektowi, jakim była działająca na Bliskim Wschodzie Szkoła Młodszych Ochotniczek.

„Było nas 200 kobiet. Młodych i starszych, zabiedzonych więzieniami i zsyłką, zniszczonych chorobami. Udawałyśmy żarliwie wojsko, dźwigając ogromne buciory i dużo za obszerne męskie mundury. Chodziłyśmy na musztrę i na zbiórki i ponad wszystko czekałyśmy na transport do Persji, wierząc w ten cud mocniej niż kiedykolwiek”. ~ (Janina Schramm-Hening, W Czok-Paku, „Książka Pamiątkowa Szkół Młodszych Ochotniczek”, red. Zespół, Londyn 1972)

Uczennice Szkoły Młodszych Ochotniczek podczas nauki, wystawa, Szkoła Młodszych Ochotniczek, Nazaret, fotografia, niezła sztuka
Uczennica w Szkole Młodszych Ochotniczek Irena Ćwirko (po mężu Wolicka-Wolszleger) w obozie wojskowym, okolice Bagdadu, Irak, 1943, źródło: Ośrodek Karta

17 września 1939 roku, po ataku Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, wschodnie województwa II RP znalazły się pod okupacją sowiecką. W wyniku nowej polityki, aż trzysta trzydzieści tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci zostało wysłanych w głąb Związku Radzieckiego do pracy przymusowej w przemyśle i rolnictwie.

Fatalną sytuację deportowanych poprawiło przywrócenie w 1941 roku stosunków dyplomatycznych między Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Sowieckich. Utworzono wówczas między innymi Polskie Siły Zbrojne, powszechnie znane jako Armia Andersa. Do armii zgłosiło się ochotniczo prawie czterdzieści tysięcy cywilów, w tym znaczna grupa kobiet i dzieci. 20 maja 1942 roku Dowódca Polskich Sił Zbrojnych wydał rozkaz, na mocy którego utworzono dla nich Szkołę Młodszych Ochotniczek.

W szczytowym okresie uczyło się w niej ponad tysiąc dziewcząt w różnym wieku. Większość pochodziła z Kresów Wschodnich II RP. Nieliczne znalazły się tam przypadkiem, uciekając przed nazistowską okupacją. Niemal trzydzieści procent było sierotami. W ramach szkoły działały oddziały ogólnokształcące i branżowe szkoły średnie, gimnazja i kursy zawodowe. Pierwsza matura odbyła się w Palestynie, zdało ją osiemnaście osób, ostatnia – w lutym 1948 roku już w Foxley. Ponad trzydzieści absolwentek Szkoły próbowało także swoich sił na studiach w Bejrucie. W sierpniu 1942 roku wojsko polskie ewakuowało się do Iranu. Wraz z nim w drogę przez Morze Kaspijskie, Iran, Irak, Brytyjski Mandat Palestyny do Wielkiej Brytanii wyruszyły uczennice szkoły.

Większość absolwentek i uczennic Szkoły Młodszych Ochotniczek nie wróciła na stałe do Polski, ale pozostała w Wielkiej Brytanii. Inne szukały dla siebie miejsca w Edynburgu lub decydowały się na emigrację do Kanady, USA, Ameryki Południowej czy Australii.

O tej nieznanej historii Polek opowiada wystawa czasowa „Tam, gdzie stoimy, świeci słońce”. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948), którą od 12 października do 3 marca 2025 będzie można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza, Oddziale Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Uczennice Szkoły Młodszych Ochotniczek podczas nauki, wystawa, Szkoła Młodszych Ochotniczek, Nazaret, fotografia, niezła sztuka
Uczennice Szkoły Młodszych Ochotniczek podczas nauki | 1943, Rehovoth, Brytyjski Mandat Palestyny, źródło: Ośrodek Karta

Jednym z elementów wystawy jest ekspozycja przeniesiona do VR, dzięki której będzie można zajrzeć do pustynnej szkoły i zobaczyć, z czym na co dzień, oprócz nauki, zmagały się uczennice.

Wydarzenia towarzyszące »


Tam, gdzie stoimy, świeci słońce.
Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948)

Wernisaż: 12 października 2024 r., godz. 17:00
Muzeum Pana Tadeusza
Kuratorka: dr Joanna Hytrek-Hryciuk
Aranżacja i identyfikacja wizualna: Adriana Myśliwiec

Tam, gdzie stoimy, świeci słońce. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948), kobiety, bliski wschód, historia, fotografia, malarstwo, niezła sztuka, retrospekcja
Wystawa Tam, gdzie stoimy, świeci słońce. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942–1948)

Szczegóły

Początek:
12 października 2024
Koniec:
3 marca 2025
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wystawy-czasowe/szkola-mlodszych-ochotniczek/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6
Wrocław, 50-106 Polska
+ Google Map
Telefon:
tel. 71 75 50 640
Witryna internetowa:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2025. ALL RIGHTS RESERVED.