Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Taniec życia. Taniec śmierci

8 października 202131 stycznia 2022

J.K. Branicki, Ukrzyżowanie, obraz wotywny, sztuka XVIII w., Niezła Sztuka

Taniec życia. Taniec śmierci

8 października 2021 – 31 stycznia 2022
Muzeum Podlaskie w Białymstoku |
Ratusz w Białymstoku

J.K. Branicki, Ukrzyżowanie, obraz wotywny, sztuka XVIII w., Niezła Sztuka
Obraz wotywny J.K. Branickiego Ukrzyżowanie w klasztorze Dominikanów w Krakowie | XVIII w.,

Od śmierci przedstawiciela rodu Branickich herbu Gryf, Jana Klemensa Branickiego, minęło 250 lat. Jest to pretekst, a zarazem bardzo dobra okoliczność do ekspozycji niepokazywanych wcześniej pamiątek, dokumentów oraz zabytków archeologicznych związanych z Hetmanem.

ŻYCIE | Jan Klemens Branicki, jeden z najzamożniejszych ówcześnie magnatów i fundator miasta Białegostoku, prowadził aktywną działalność w wielu dziedzinach. Dzięki swojej pozycji oraz koneksjom rodzinnym był związany z najważniejszymi postaciami ówczesnej Polski i Europy, artystami i politykami. Izabela Branicka z Poniatowskich, żona Hetmana, siostra ostatniego króla Polski, angażowała się nie tylko w życie miasta, ale i politykę kraju.

ornatu ufundowanego przez Barbarę z Szembeków, Białystok, Niezła Sztuka
Fragment ornatu ufundowanego przez Barbarę z Szembeków, drugą żonę Jana Klemensa Branickiego do kościoła Dominikanów w Choroszczy, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku

Historia Hetmana, jaką znamy, pomogła kuratorkom zbudować wystawę Taniec życia | Taniec śmierci. Wystawa podkreśla najważniejsze wartości baroku, a za tym wartości sarmaty, jakim niewątpliwie był Jan Klemens Branicki.

ŚMIERĆ | Śmierć, codzienna towarzyszka życia obywateli nowożytnego społeczeństwa polskiego, stała się jedną z ważniejszych idei sarmackiego „kosmosu”.

Rzeźba, Gryf, XVIII w., Niezła Sztuka
Rzeźba Gryf | XVIII w., kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie

Sama ekspozycja może być odbierana na wielu płaszczyznach i skłaniać do osobistej refleksji. Jej dwie zasadnicze części to ŻYCIE i ŚMIERĆ. Ten prosty podział jest dość wymowny, bo to właśnie ŻYCIE i ŚMIERĆ razem trwają, wirują obok siebie w „tańcu”. Tworząc to zestawienie, chcemy pokazać, że ludzie baroku żyli ze świadomością przemijania. Śmierć „towarzyszyła” im na co dzień, zajmując istotne miejsce w kulturowym systemie wartości. A najbardziej wymowny w tym kontekście jest danse macabre, topos wyrażający uniwersalność śmierci, wobec której wszyscy jesteśmy równi.

Szczegóły

Początek:
8 października 2021
Koniec:
31 stycznia 2022
Witryna internetowa:
http://muzeum.bialystok.pl/ratusz-w-bialymstoku/wystawy-czasowe/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.