Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tomasz Zawadzki. Pomiary Bezpośrednie

29 września 202226 października 2022

Tomasz Zawadzki malarstwo, niezła sztuka
Tomasz Zawadzki malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Tomasz Zawadzki. Pomiary Bezpośrednie

W piątek 30 września o godzinie 19 w warszawskim salonie Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy Tomasza Zawadzkiego „Pomiary Bezpośrednie”. W ramach ekspozycji, obejmującej prace z 5 cykli, zaprezentowanych zostanie blisko 30 obrazów zrealizowanych w technice akrylowej.

Tomasz Zawadzki, urodzony w 1956 roku, to profesor, kierownik Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Artystycznym UMCS. Od blisko czterdziestu lat związany jest z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Artysta wizualny, kurator wystaw. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Zorganizował blisko 50 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 250 wystawach zbiorowych.

Tomasz Zawadzki malarstwo, niezła sztuka
Tomasz Zawadzki

W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Mieczysława Zdanowicza. Od końca lat 80. ubiegłego wieku współpracuje z BWA w Lublinie (obecnie Galeria Labirynt).

Pomiary Bezpośrednie

„Pomiary Bezpośrednie” są prezentacją blisko trzydziestu obrazów zrealizowanych w technice akrylowej. Dla części obrazów podłożem jest płótno, dla pozostałych sklejka, zamontowana bezpośrednio na krosnach malarskich.

Tomasz Zawadzki malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Tomasz Zawadzki. Pomiary Bezpośrednie

– Tytuł wystawy, będący również tytułem jednego z cykli obrazów, jest odniesieniem do praktycznego zastosowania odpowiednich metod dla wyznaczania konkretnych parametrów przestrzeni malarskiej – wyjaśnia artysta.

Ekspozycja w Goldenmark obejmuje prace z pięciu cykli: „Pomiary Bezpośrednie”, „Obrazy Autonomiczne”, „Kierunki Opisu”, „Kolor w Naturze” i „Bez tytułu”. Większość obrazów powstała w ciągu kilku ostatnich lat, poza trzema płótnami – z cyklu „Bez tytułu”, z lat 2003-2006. Te trzy, namalowane w zieleniach obrazy, stanowią ważny punkt odniesienia w kontekście kolejnych poszukiwań artystycznych.

Wystawa „Pomiary Bezpośrednie” porusza istotne wątki dotyczące znaczenia malarskiego przekazu, jest swoistym archiwum kolejnych zapisów ukrytych w materii. Autor sięga do wnętrza obrazu, by w poszczególnych warstwach odnaleźć wcześniej zapamiętane treści. W określonych cyklach koncentruje się na analizie języka malarskiego. Prezentowane na wystawie prace są swego rodzaju zapisem kolejnych etapów doświadczeń w procesie ciągłego konstruowania malarskiego znaku. W części z nich artysta wyznacza “granice” poprzez wymiarowanie nieskończonych, jasnych przestrzeni, w innych wyznacza je plamą lub fakturą. Czasem w jednolitych płaszczyznach koloru pojawiają się “rysy”, które odsłaniają zupełnie nową, ukrytą do tej pory sferę. Stanowią „archeologiczne” odkrycie dla odbiorcy, skłaniając go do refleksji nad wielowymiarowością odkrywanych, skomplikowanych, nieznanych terytoriów – tłumaczy dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy.

Tomasz Zawadzki malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Tomasz Zawadzki. Pomiary Bezpośrednie

Wystawę „Pomiary Bezpośrednie” można będzie oglądać od 29 września do 26 października w warszawskim salonie Goldenmark przy placu Konstytucji 6. W piątek 30 września o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
29 września 2022
Koniec:
26 października 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.