Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ufodziciel II. Wystawa Piotra Urbanka w Kielcach

21 lipca 202231 sierpnia 2022

W czwartek 21 lipca o godzinie 19 w kieleckim Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 rozpocznie się wernisaż wystawy „Ufodziciel II. Bizarriusz polski”. Kilkanaście premierowych prac malarskich Piotra Urbanka można będzie oglądać w Kielcach do końca sierpnia.

Plakat_B1_Wystawa_Urbanek_12_07_2022_datyDr Piotr Urbanek, urodzony w Kielcach w 1976 roku, studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, a tytuł doktora sztuk pięknych obronił cyklem prac malarskich „Horror Vacui, na jawie i w marzeniach sennych” w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Artysta od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym, odwołując się do sztuki średniowiecznej i surrealnej. Trzon twórczości Urbanka budują dzieła o rozbudowanej narracji formalnej. Inspiracją jest dla niego sfera sacrum, która nie ogranicza się do jakiegokolwiek kręgu religijnego, ale odwołuje się do ezoteryki, okultyzmu, psychoanalizy, a w szczególności do antropologii kultury.

Piotr Urbanek swoje dzieła prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych – w Polsce i poza granicami kraju, m.in. w USA i Irlandii. Ma na koncie szereg nagród, w tym m.in. nagrody rektora Uniwersytetu im J. Kochanowskiego w Kielcach, a także pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie MSZ „Polska dla wszystkich”.

Ufodziciel II

Piotr Urbanek
Piotr Urbanek

W ramach najnowszej wystawy pod zagadkowym tytułem „Ufodziciel II. Bizarriusz polski” Piotr Urbanek przedstawia kilkanaście premierowych prac malarskich, wykonanych w technice olejnej na płótnie. Dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy, wyjaśnia, że prace nacechowane są pietyzmem i dbałością o szczegół. Tworzą one cykl spójny stylistycznie.

Autor poddaje analizie własne sny, które przetwarza w obrazy. Niektóre przedstawienia kojarzą się z literaturą lub powieścią graficzną, inne natomiast z motywami przeniesionymi z filmów. Tytuł obrazu wydaje się być przewodnikiem po świecie wizji artysty, który wypełnił swoje płótna wyimaginowanym pejzażem, gęstą strukturą figur i symboli ujętych w konwencji horror vacui. Przestrzeń jest umowna, wypełniona „akwatycznym” błękitem – sugerującym substancję snu – zaburzona jest nienaturalnej wielkości postaciami, przedmiotami czy dekoracyjnymi elementami architektury. Sceny przypominają te rodzajowo-alegoryczne czy religijno-wizyjne, które obecne były w malarstwie średniowiecza i renesansu – Hieronima Boscha i Pietera Bruegla, czy też w późniejszym malarstwie wybranych surrealistów. Równolegle dzieła wpisują się w nurty kojarzące się z estetyką zwaną magicznym realizmem – tłumaczy dr Katarzyna Sadrak.

Jak dodaje kurator wystawy, wizje malarskie Piotra Urbanka są wynikiem wieloletnich poszukiwań, badań i eksperymentów, a także doskonalenia warsztatu malarskiego, dzięki czemu spójne w przekazie, potrafią wciągnąć widza w swój zagadkowy świat.

Wystawę „Ufodziciel II. Bizarriusz polski” można będzie podziwiać od 21 lipca do końca sierpnia w Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 w Kielcach. W czwartek 21 lipca o godzinie 19 odbędzie się wernisaż i spotkanie z artystą. Patronat nad ekspozycją objęło Ars Forum oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielce. Patronem honorowym wystawy jest Prezydent Miasta Kielce, a patronem medialnym – Radio eM Kielce.

Szczegóły

Początek:
21 lipca 2022
Koniec:
31 sierpnia 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.