Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści

24 maja 20233 września 2023

Bronisław Jamontt, Krajobraz – szkic do tapiserii, sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka

Wystawa prezentuje wizerunek Wilna w wyjątkowo powikłanym okresie historycznym poprzez obrazy, grafiki, zdjęcia i inne prace stworzone przez współczesnych. W latach 1918–1948 miasto przechodziło z rąk do rąk – stawało się częścią Polski i Litwy, było okupowane przez hitlerowców i wojska radzieckie. Okupacje i wojny radykalnie zmieniły populację miasta i jego strukturę społeczną oraz głęboko odcisnęły się na materialnej tkance miasta – jego architekturze i urbanistyce.

Bronisław Jamontt, Krajobraz – szkic do tapiserii, sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka
Bronisław Jamontt, Krajobraz – szkic do tapiserii | 1923, The Lithuanian National Museum of Art
Wilno, wystawa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Ludomir Sleńdziński, niezła sztuka
Ludomir Sleńdziński,
Gazeciarka (Dziewczyna z gazetami) | 1929, Muzeum Śląskie w Katowicach

Siedmioczęściowa narracja wystawy pokazuje, jak artyści ówczesnego wieloetnicznego i wielokulturowego Wilna postrzegali swoje miasto w tamtych czasach. Zbiorczy wizerunek Wilna w dwudziestoleciu międzywojennym stworzyli głównie przedstawiciele kultury polskiej, jednak bardzo ważną jego część stanowią także dzieła artystów litewskich, żydowskich, białoruskich i innych narodowości, które przedstawiają miasto widziane oczami ówczesnych wilnian.

Wystawa prezentuje dzieła wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego. Obok znanych i wielokrotnie przedstawianych dzieł klasyków wileńskiej sztuki, m.in. Ferdynanda Ruszczyca, Jana Bułhaka, Ludomira Śleńdzińskiego, Bronisława Jamontta, Michała Rouby, Jerzego Hoppena, wystawa zawiera także obrazy i grafiki młodszego pokolenia artystów, do którego należą m.in. Hanna Milewska, Józef Horyd czy Hadassa Gurewicz-Grodzka. Niektóre z ich dzieł są prezentowane po raz pierwszy.

Przebłyski awangardy na artystycznej scenie Wilna, uchodzącej za ważny ośrodek neoklasycyzmu, reprezentowane są przez obrazy Vytautasa Kairiūkštisa i jego kolegę Władysława Strzemińskiego, zdjęcia studenta Bauhausu Moi Ver (Mojżesza Raviva-Vorobeihicia), akwarele Benciona Michtoma oraz model słynnego pomnika Adama Mickiewicza autorstwa Zbigniewa Pronaszki. Wizerunek Wilna poszerza rozdział litewski, złożony z pejzaży i portretów Vladasa Drėmy, Antanasa Gudaitisa, Juozasa Mikėnasa, Algirdasa Petrulisa i Adomasa Varnasa. Zwieńczeniem narracji są dzieła zrodzone z nostalgii za utraconym Wilnem, w tym grafiki i obrazy Andrzeja Wróblewskiego, wybitnej postaci polskiej sztuki powojennej, zainspirowane doświadczeniami z młodości spędzonej w Wilnie.

Kuratorzy: Giedrė Jankevičiūtė, Andrzej Szczerski
Koordynatorzy: Ieva Mazūraitė-Novickienė, Katarzyna Pawłowska
Architektura: Magdalena Bujak


Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szczegóły

Początek:
24 maja 2023
Koniec:
3 września 2023
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/wilno-vilnius-vilne-1918-1948-jedno-miasto-wiele-opowiesci

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny
al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 56 00
Witryna internetowa:
http://mnk.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.