Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia

25 maja 202325 czerwca 2023

Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia

Nowosielski to malarz snu, wizji, świętego szaleństwa. O swojej sztuce mówi, że jest odzwierciedleniem walki anioła z diabłem w człowieku. Tworzy świat, który dla wielu bywa obszarem spokoju, ukojenia, szczęścia, ale równocześnie współistnieje z posępnymi wizjami halucynacji, ku którym prowadzi natchniony obłęd artysty.

Jego malarstwo pejzażowe przywołuje wizje z dzieciństwa, powidoki nieodgadnionych wydarzeń, szczególnej tajemnicy, zaś akty powstają na granicy erotyki i śmierci. A wszystko to utrzymane w jakiejś nieokreślonej melancholijnej, molowej tonacji, z wysoką amplitudą wzlotów i przygnębień.

Jerzy Nowosielski jest od dzieciństwa outsiderem – naturą marzycielską, wyalienowaną, a przez to celem szyderczych ataków rówieśników. Rodzice, po tragedii utraty dwóch starszych synów, roztaczają nad małym Jurkiem szczelny klosz bezpieczeństwa. Większość czasu chłopiec spędza w domu, w towarzystwie dorosłych. Jest dzieckiem poważnym, nad wiek dojrzałym, zatopionym w rozważaniach filozoficzno-religijnych. Jako nastolatek poznaje sztukę pisania ikon.

Pierwszy raz spotkałem się z wielką sztuką w takim stężeniu i w takiej ilości. Wrażenie było tak silne, że tego spotkania nigdy nie zapomnę. Patrząc, odczuwałem po prostu ból fizyczny… Nie byłem w stanie przejść z jednej sali do drugiej – pisze po obejrzeniu wystawy ikon we Lwowie.

Już w 1940 roku rozpoczyna studia malarskie w Kunstgewerbeschule, które kontynuuje po 1945 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pierwsza Wystawa Sztuki Nowoczesnej w Krakowie, w której bierze udział, spotyka się z niechętnym, jeśli nie wrogim przyjęciem publiczności. Nowosielski wystawia razem z Marianem Boguszem, Tadeuszem Brzozowskim, Zbigniewem Dłubakiem, Marią Jaremą, Tadeuszem Kantorem, Alfredem Lenicą, Jadwigą Maziarską, Erną Rosenstein, Leonardem Sempolińskim, Henrykiem Stażewskim, Jonaszem Sternem, Janem Tarasinem, Jerzym Tchórzewskim, Teresą Tyszkiewiczową, Andrzejem Wróblewskim i wieloma innymi artystkami i artystami. Oprowadzając po wystawie, stosuje trik – palcem wskazującym naciąga skórę prawego oka w kierunku ucha. Mówi, że reguluje sobie tęczówkę[2]. Tą metodą rozładowuje negatywne emocje i czaruje widzów.

więcej informacji>>
Kuratorka: Katarzyna Haber
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

Szczegóły

Początek:
25 maja 2023
Koniec:
25 czerwca 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://kordegarda.org/pl/exhibition/140407

Miejsce wydarzenia

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa, 00-071 Polska
+ Google Map
Telefon:
605 099 168
Witryna internetowa:
https://kordegarda.org/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.