Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Artur Nacht-Samborski (1898-1974). Akty

26 maja 202329 lipca 2023

Artur Nacht-Samborski, Akt kobiety siedzącej na krześle, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka
Artur Nacht-Samborski, Akt kobiety siedzącej na krześle, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka
Artur Nacht-Samborski, Akt kobiety siedzącej na krześle | ok. 1923, fot. Jacek Kucharczyk, © Spadkobiercy Artura Nachta-Samborskiego

W przededniu 125 rocznicy urodzin Artura Nachta-Samborskiego Galeria aTAK zaprasza na kolejną wystawę jego malarstwa i rysunku. Tym razem w kameralnej odsłonie oglądać możemy akty tego wybitnego artysty i pedagoga. Na ekspozycji zobaczymy zarówno obrazy i rysunki nigdy dotąd nie oglądane publiczne jak i prace znane z muzeów. Są wśród nich i te bardzo rzadkie z okresu przed II wojną światową.

Artur Nacht-Samborski był uczniem Wojciecha Weissa, niedoścignionego mistrza aktu. Nie dziwi więc, że u początku artystycznej drogi, a i później, temat ten był ważny w jego twórczości. Znamy wyłącznie jego akty kobiece, malował i rysował je przez całe życie.

Akty te są bardzo osobistym spojrzeniem na fenomen ciała kobiety. Artysta już w latach studenckich pisał o swoim malowaniu, że stara się „znaleźć najkrótszą i najprostszą drogę od siebie do obrazu”. Ta deklaracja tłumaczy uproszczenia, malarską syntezę; w procesie twórczym jego akt się uogólniał, „nachtywizował”, scalał, podporządkowywał swą cielesność dyktatowi farb, spontanicznym ruchom pędzla, artystycznej intuicji.

Artur Nacht-Samborski, zaliczany obecnie do klasyków współczesnego polskiego malarstwa, za życia nie często pokazywał swoje obrazy. Zawsze był jednak obecny na wystawach kapistów przed 1939 rokiem, a po wojnie zapraszany do udziału w zbiorowych prezentacjach sztuki polskiej XX wieku w kraju i za granicą oraz dostępny w kolekcjach i na stałych ekspozycjach muzealnych. W 1958 roku uczestniczył w XXIX Biennale w Wenecji.

Odwiedzający do końca lipca Galerię aTAK zobaczą pięćdziesiąt prac wybranych przez kuratora Jerzego Wojciechowskiego z depozytu w Muzeum Narodowym w Poznaniu i udostępnionych przez rodzinę malarza oraz kolekcjonerów prywatnych.

Artur Nacht-Samborski, wystawa, Galeria aTak, niezła sztuka
Artur Nacht-Samborski. Akty

Obecna wystawa Artura Nachta-Samborskiego to już druga w tym roku – po pokazie prac na papierze Józefa Czapskiego – prezentacja w tym miejscu twórczości członka Komitetu Paryskiego, którą Galeria aTAK pragnie uczcić 100 lecie powstania Grupy K.P.

Szczegóły

Początek:
26 maja 2023
Koniec:
29 lipca 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.atak.art.pl/pl/

Miejsce wydarzenia

Galeria aTAK
ul. Mazowiecka 11/38
Warszawa, 00-052 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 826 50 55
Witryna internetowa:
http://www.atak.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.