Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

galeria kordegarda, narodowe centrum kultury
+ Google Map
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa, 00-071 Polska
605 099 168 https://kordegarda.org/pl

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Położona jest w samym centrum stolicy, tuż przy Krakowskim Przedmieściu, vis-à-vis Pałacu Prezydenckiego.

W Kordegardzie organizowane są wystawy promujące polską sztukę, ale i przypominające o historii Polski. To miejsce pełne inicjatyw kulturalnych: spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów znanych i mniej znanych artystów, warsztatów dla dzieci i seniorów.

Godziny otwarcia: wtorek–niedziela 11:00–19:00 | Wstęp wolny

Przeczytaj artykuł: Kordegarda, na straży sztuki »

galeria kordegarda, narodowe centrum kultury
Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

Galeria powstała w 1956 roku jako część Państwowej Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta”. Od stycznia 2011 roku przeszła pod opiekę Narodowego Centrum Kultury. Galeria mieści się w dawnej strażnicy pałacu Potockich, obecnej siedziby Ministerstwa Kultury przy Krakowskim Przedmieściu, na Trakcie Królewskim.

Pałac Potockich
Pałac Potockich | ok. 1930, fot. Wikipedia.org

W latach 90., pod kierownictwem Danuty Wróblewskiej, galeria skupiała się na prezentowaniu artystów dojrzałych, o twórczości ugruntowanej, znanych w kraju lub tworzących poza Polską, nestorów polskiej sztuki jak Józef Czapski, czy też artyści, polscy koloryści: Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Zygmunt Waliszewski zaprezentowani na wystawie „Przypomnienie”.

W galerii pokazywane były prace laureatów bardzo ważnej, przyznawanej przez środowisko Nagrody im. Jana Cybisa. Oto niektórzy z nich: Barbara Jonscher, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Panek. Galeria prezentowała prace laureatów innych, ważnych nagród plastycznych w Polsce i za granicą.

Kordegarda od 2011 roku przeszła pod opiekę Narodowego Centrum Kultury.


Przeczytaj też:

…żeby przetrwała pamięć o moich obrazach. O Geli Seksztajn »

Wybieram ruch, który mnie pociąga. O Magdalenie Gross »

Kordegarda, na straży sztuki »

maj 2024

Próg pytania. Rysunki Herberta

28 maja 202423 czerwca 2024
Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa, 00-071 Polska
+ Google Map
Próg pytania. Rysunki Herberta, wystawa, rysunek, ilustracja, grafika, sztuka współczesna, niezła sztuka

Wystawa Próg pytania. Rysunki Herberta Próg pytania Dla Zbigniewa Herberta dzieła sztuki są przygodą, źródłem emocji, obiektem osobistej fascynacji i pasji. W eseju o Willemie Corneliszu Duysterze, jednym z holenderskich „małych mistrzów”, upomina się o historię sztuki skrajnie subiektywną, pozbawioną naukowej oschłości i hermetycznej terminologii: „prawianie historii sztuki sprowadzonej do rejestrowania form, stylów, technik i konwencji jest zajęciem dostojnie jałowym i solennie nudnym” . Jego eseje Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem i Labirynt nad morzem oraz liczne wiersze…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.