Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

galeria kordegarda, narodowe centrum kultury
+ Google Map
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa, 00-071 Polska
605 099 168 https://kordegarda.org/pl

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Położona jest w samym centrum stolicy, tuż przy Krakowskim Przedmieściu, vis-à-vis Pałacu Prezydenckiego.

W Kordegardzie organizowane są wystawy promujące polską sztukę, ale i przypominające o historii Polski. To miejsce pełne inicjatyw kulturalnych: spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów znanych i mniej znanych artystów, warsztatów dla dzieci i seniorów.

Godziny otwarcia: wtorek–niedziela 11:00–19:00 | Wstęp wolny

Przeczytaj artykuł: Kordegarda, na straży sztuki »

galeria kordegarda, narodowe centrum kultury
Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

Galeria powstała w 1956 roku jako część Państwowej Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta”. Od stycznia 2011 roku przeszła pod opiekę Narodowego Centrum Kultury. Galeria mieści się w dawnej strażnicy pałacu Potockich, obecnej siedziby Ministerstwa Kultury przy Krakowskim Przedmieściu, na Trakcie Królewskim.

Pałac Potockich
Pałac Potockich | ok. 1930, fot. Wikipedia.org

W latach 90., pod kierownictwem Danuty Wróblewskiej, galeria skupiała się na prezentowaniu artystów dojrzałych, o twórczości ugruntowanej, znanych w kraju lub tworzących poza Polską, nestorów polskiej sztuki jak Józef Czapski, czy też artyści, polscy koloryści: Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Zygmunt Waliszewski zaprezentowani na wystawie „Przypomnienie”.

W galerii pokazywane były prace laureatów bardzo ważnej, przyznawanej przez środowisko Nagrody im. Jana Cybisa. Oto niektórzy z nich: Barbara Jonscher, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Panek. Galeria prezentowała prace laureatów innych, ważnych nagród plastycznych w Polsce i za granicą.

Kordegarda od 2011 roku przeszła pod opiekę Narodowego Centrum Kultury.


Przeczytaj też:

…żeby przetrwała pamięć o moich obrazach. O Geli Seksztajn »

Wybieram ruch, który mnie pociąga. O Magdalenie Gross »

Kordegarda, na straży sztuki »

  • Nie znaleziono żadnych wyników.
NIEZŁA SZTUKA © 2023. ALL RIGHTS RESERVED.