Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Współczesne modele realizmu – nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u)

29 czerwca 202313 maja 2025

Współczesne modele realizmu nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u)
Wystawa czynna od 29.06.2023
Kuratorzy: Maria Anna Potocka Delfina Jałowik
Miejsce: MOCAK, budynek A, poziom -1
ul. Lipowa 4, Kraków

Artyści: AES+F, Reza Aramesh, Alpin Arda Bağcık, Alicia Framis, Maya Gold, Debora, Hirsch, Suzanne Husky, Krištof Kintera, Muntean/Rosenblum, Hans Op de Beeck, Julian Opie, Yigal Ozeri, Štefan Papčo, Deborah Sengl, Daniel Spoerri, Toni R. Toivonen

Więcej informacji »


Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.

Maya Gold, Echo | 2010, Kolekcja MOCAK-u

Ludzie postrzegają świat bardzo podobnie – zwraca się on do wszystkich w tym samym języku. Od umiejętności reagowania na ten przekaz zależy nasze przetrwanie i porozumienie z innymi. Dlatego język, w którym mówi do nas rzeczywistość, jest tak czuły na przeinaczenia. Każda zmiana koloru, wielkości i odległości staje się strategicznie ważna i może decydować o życiu.

Artyści wykorzystują wrażliwość obrazu realnego i tworzą na tej bazie własne języki. Łagodzą go lub brutalizują, mieszają lub deformują postaci, wprowadzają akcenty absurdu, przerysowują ekspresje i manipulują nimi, odrealniają kolory… W ten sposób mówią językiem realistycznym o rzeczach, które z obrazem rzeczywistym nie mają wiele wspólnego. Ukazują w swoich dziełach ogólny sens życia, czasów i polityki oraz towarzyszące im nastroje, marzenia i perwersje.

Sztuka współczesna jeszcze bardziej rozszerzyła możliwości lingwistyczne przedstawienia realistycznego. Wiek XX był dobrym nauczycielem. Przerobił kubizm, abstrakcję i geometrię, wprowadził kolaż, wideo oraz techniki komputerowe. Artysta współczesny potrafi wydobyć z obrazów realnych zaskakujące refleksje – na każdy temat. Ta wystawa prezentuje prace mówiące w języku realistycznym o wszystkim, co obecnie ważne.

Szczegóły

Początek:
29 czerwca 2023
Koniec:
13 maja 2025
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl/wspolczesne-modele-realizmu-kolekcja-mocak-u_2023

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.