- To wydarzenie minęło.
Wystawa artNOBLE 2018
31 stycznia 2020 – 1 marca 2020
Wystawa artNOBLE 2018
Wernisaż: 31 stycznia 2020 r.
godz. 18.00
MCSW Elektrownia
Wystawa czynna do: 01 marca 2020 r.
Konkurs artNoble dla najlepszego dyplomu z publicznych uczelni artystycznych organizowany jest przez Fundację Kultury i Sztuki artHOLDING od 2012 roku. Jest ona twórcą i organizatorem Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble, w ramach, którego wręczana jest statuetka 1 – Art jako jedna z nagród w konkursie. Wydarzenie to tworzone jest w partnerstwie z kuratorami z publicznych uczelni artystycznych w kategorii Plastyka.
Konkurs artNoble dla najlepszego dyplomu z publicznych uczelni artystycznych organizowany jest przez Fundację Kultury i Sztuki artHOLDING od 2012 roku. Jest ona twórcą i organizatorem Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble, w ramach, którego wręczana jest statuetka 1 – Art jako jedna z nagród w konkursie. Wydarzenie to tworzone jest w partnerstwie z kuratorami z publicznych uczelni artystycznych w kategorii Plastyka. Z każdej Uczelni nominowana jest trójka najlepszych absolwentów, a finalnie Jury składające się z 50 jurorów wybiera najlepsze trzy – dyplom główny i dwa wyróżnienia. W trakcie Festiwalu odbywa się Gala artNoble, debaty rektorskie, profesorskie, eksperckie oraz warsztaty i spotkania tematyczne. Konkurs wyodrębnił się w oddzielny festiwal z Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk. Nagroda w konkursie artNoble wręczana jest w postindustrialnych przestrzeniach Bielnika w mieście Żyrardowie, pomiędzy Łodzią, a Warszawą. Pomysłodawcą konkursu jest prof. nadzw. dr hab. Artur Krajewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przewodniczącym kuratorów jest prof. nadzw. dr hab. Jan Tutaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a koordynatorem Marta Ewa Olbryś z ramienia Fundacji.
Laureatem konkursu artNoble 2018 został, Mateusz Kokot, urodzony 27.01.1992 w Tarnowskich Górach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w 2018 roku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Obecnie uczestnik II roku studiów doktoranckich na macierzystej uczelni. Najważniejsze nagrody: nagroda rektora ASP Kraków, Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej (2015); II miejsce na Digital Art Attack Festival (2016); finalista 16 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2017); stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017); nagroda BPSC, sponsora młodej sztuki, za najlepszy dyplom na kierunku: malarstwo (2018); finalista konkursu Transgrafia; laureat Interdyscyplinarnego konkursu na najlepszy dyplom na kierunkach artystycznych artNoble 2018; finalista Triennale Rysunku Wrocław 2019 Weltschmerz.
„Djur”
Seria obiektów DJUR sprawia, że obcowanie ze śmiercią jest tak wygodne i przyjemne. Sylikonowe odlewy wnętrzności zwierzęcych są ucieleśnieniem przestrzeni, która należała do żywego organizmu. Wystawa pokazuje życie w sposób, który jest dobry dla rodziny i planety.
Z pomocą zdecydowanych wzorów i śmiałych barw można stworzyć pełną ekspresji przestrzeń. Eklektyczna mieszanka różnych stylów i historii sprawia, że odbiorca czuje się jak u siebie.