Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Zabić biel. Fotografia poza realizmem

26 września 202410 listopada 2024

Zabić biel. Fotografia poza realizmem, wystawa, fotografia, realizm, klisza, sztuka współczesna, niezła sztuka
Zabić biel. Fotografia poza realizmem, wystawa, fotografia, realizm, klisza, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Zabić biel. Fotografia poza realizmem

Czy fotografia może odrzucić figurację i uwolnić się od rygoru dokumentalnej rejestracji? Wystawa Zabić biel. Fotografia poza realizmem przedstawia zwrot ku abstrakcji i pustce w eksperymentalnych dziełach fotografów Andrzeja Georgiewa, Mariusza Hermanowicza i Antoniego Zdebiaka oraz współczesnych pracach Dominiki Sadowskiej. Wystawa przygotowana specjalnie na Warsaw Gallery Weekend otworzy się 26 września w Fundacji Archeologia Fotografii.

Andrzej Georgiew (1963–2016), Mariusz Hermanowicz (1950–2008) i Antoni Zdebiak (1951–1991) to fotografowie, których archiwa znajdują się pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Każdy z nich poszukiwał nowych środków wyrazu i rzucił wyzwanie konwencjonalnemu podejściu do fotografii. W dziełach prezentowanych na wystawie Zabić biel. Fotografia poza realizmem toczy się fascynująca gra z pustką, którą jej twórcy prowadzili zarówno na poziomie formalnym, jak i symbolicznym. Prace z lat 60., 70. i 80. – część z nich pokazywana publiczności po raz pierwszy – zostały zestawione z instalacjami Dominiki Sadowskiej (ur. 1977), w których artystka bada granice abstrakcji i poszerza pojęcie medium fotograficznego.

Wystawa Zabić biel pokazuje jak fotografia może odejść od rejestrowania rzeczywistości, które od zawsze wydawało się istotą tego medium. Prezentowane prace zbliżają się do abstrakcji poprzez różnorodne metody: od surrealistycznych przesunięć znaczeń po interwencje w samą materię obrazu. Ponadto będzie można przekonać się, jak wygląda wyposażenie ciemni i jak powstaje analogowa fotografia, a więc lepiej zrozumieć zabiegi, dzięki którym powstały prezentowane obiekty.

Warsaw Gallery Weekend stało się motywacją do poszukiwań dzieł nieoczywistych, wzbogacających naszą wiedzę o Andrzeju Georgiewie, Mariuszu Hermanowiczu i Antonim Zdebiaku – mówi kuratorka, Weronika Kobylińska. – W połączeniu z pracami Dominiki Sadowskiej ich twórczość stworzyła wspólną przestrzeń do refleksji nad fotografią wykraczającą poza realizm – dodaje.

Andrzej Georgiew jest znany przede wszystkim z wielkoformatowych portretów uznanych postaci polskiej kultury i sceny muzycznej. Jednak w latach 80. eksperymentował z formami abstrakcyjnymi i te mniej znane prace prezentowane są na wystawie Zabić biel. Balansują na granicy malarstwa i fotografii, między innymi dzięki plastycznym gestom, wydrapywaniu emulsji czy rysowaniu po negatywach.

Mariusz Hermanowicz na wczesnych fotografiach z lat 60. przedstawiał pozornie banalne sceny, które zyskiwały nowe, nieoczywiste znaczenia dzięki prostym zabiegom formalnym. Nietypowe kadrowanie czy wydobywanie cieni i samych obrysów form nadają zdjęciom nastoletniego Hermanowicza odrealniony, niepokojący charakter. Autorskie odbitki prezentowane są publiczności po raz pierwszy.

Antoni Zdebiak zrealizował performatywną akcję Ślad w 1975 roku w lubelskiej Galerii Labirynt. Podłoga została wyłożona rolkami papieru fotograficznego, a światło zredukowane do czerwonego światła ciemniowego. Wchodzący na ekspozycję przechodzili przez wycieraczki nasączone wywoływaczem i zostawiali odciski butów na rozłożonym materiale światłoczułym. Gdy Zdebiak zapalił intensywniejsze światło na papierze pojawiły się odciski i smugi, tworząc abstrakcyjną kompozycję. Performance uzupełniała sekwencja zdjęć, na których plama ciemnej cieczy stopniowo pokrywała białą powierzchnię tła. Te i inne działania Zdebiaka zostają przywołane na wystawie Zabić biel. Kluczowa jest ich procesualność, która wraz z przejmowaniem pola obrazowego przez czerń stały się inspiracją dla tytułu wystawy w Fundacji Archeologia Fotografii.

Dominika Sadowska bada fenomen ciemności i jej reprezentację w postaci czerni, podważając tradycyjne koncepcje związane z tym kolorem. Zamiast traktować czerń jako brak koloru, artystka postrzega ją jako punkt, w którym sztuka osiąga swoją pełnię. Wykorzystując lustrzane tafle Sadowska tworzy efektowne i hipnotyzujące obiekty wciągając odbicia zewnętrznego świata w nowe, ambiwalentne przestrzenie.

Dominika Sadowska, bez tytułu, fotografia, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Dominika Sadowska, Bez tytułu | 2016, dzięki uprzejmości artystki

Wystawie towarzyszy ciekawy program wydarzeń. Odbędą się m.in.: oprowadzanie kuratorskie z dr Weroniką Kobylińską (tłumaczone na PJM), interaktywna gra foto-quest, czyli spotkanie wykorzystujące potencjał historii i techniki fotograficznej do gamifikacji, gdzie każda runda przeplatana będzie krótkimi pokazami obiektów i sprzętu fotograficznego oraz warsztat z techniki świadomego słuchania podczas którego przedstawiona zostanie historia spacerów dźwiękowych, a potem nastąpi wspólne eksplorowanie przestrzeni sonicznej okolicy Fundacji Archeologia Fotografii.

W przestrzeni wystawy odbędzie się także performance Macieja Tomaszewskiego, zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Sztuki Polskiej ING. Artysta zaprosi do wspólnego postawienia pytania o to, kiedy akt niszczenia staje się aktem tworzenia i czy w dobie nadprodukcji dóbr, destrukcja nie staje się znaczącym narzędziem komentowania współczesności.


Zabić biel. Fotografia poza realizmem

Wernisaż: 26 września 2024 r., godz. 18.00
Fundacja Archeologia Fotografii
Kuratorka: dr Weronika Kobylińska / FAF
Projekt wystawy: Michalina Kacperak / FAF

Szczegóły

Początek:
26 września 2024
Koniec:
10 listopada 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://faf.org.pl/category/news/

Miejsce wydarzenia

Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Chłodna 20
Warszawa, 00-891 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 628 14 64
Witryna internetowa:
https://faf.org.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.