Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk, niezła sztuka
+ Google Map
pl. Solidarności 1
Gdańsk, 80-863 Polska
https://ecs.gda.pl

Europejskie Centrum Solidarności to miejsce, w którym w fascynujący sposób opowiadamy o zwycięskiej rewolucji Solidarności i jak dzięki niej zmieniła się Polska, Europa i świat. Co ważne, wciąż na nowo odczytujemy i interpretujemy słowo „solidarność” pisane małą literą. Corocznie odbywa się tu 350 wydarzeń – debaty, festiwale, projekcje filmów, koncerty, promocje książek, wystawy czasowe, konferencje…

Działają: przestrzeń dla aktywistów Solidarność Codziennie, Wydział Zabaw dla dzieci, biblioteka, archiwum, sklep muzealny i punkty gastronomiczne. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na tereny postoczniowe i Stare Miasto. Biuro ma tutaj Lech Wałęsa.

Sercem budynku jest wystawa stała. Zwiedzanie trwa średnio ok. 2 godzin. To nowoczesna ekspozycja, którą można przejść samodzielnie lub być poprowadzonym przez audioprzewodnik (jest ścieżka dla rodzin z dziećmi, wiele wersji językowych i dla osób ze szczególnymi potrzebami). Tablice 21 Postulatów, wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL – to jedynie kilka z niemal 1800 obiektów, które można tu zobaczyć.

Budynek – przykład odważnej, współczesnej architektury, o ścianach pokrytych blachą cortenową w rdzawym kolorze, a kształtem nawiązujący do statku w budowie – został otwarty w 2014 roku.

Zbudowano go w najbliższym sąsiedztwie pomnika Poległych Stoczniowców 1970, pierwszego w Europie pomnika pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszego, o którego budowie zdecydowali sami obywatele. Tuż obok stoi najważniejsza brama w Polsce – Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, która odegrała ważną rolę w Sierpniu ’80.

Od 2015 roku historyczne tereny Stoczni Gdańskiej wraz z ECS posiadają Znak Dziedzictwa Europejskiego. Jako pierwsze i dotąd jedyne muzeum w Polsce ECS otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy 2016 (EMYA). W maju 2021 roku wystawa stała została nagrodzona Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2021.

2015-11-12_ecs_promo_138_zoom

lipiec 2022

STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto

15 lipca 202230 września 2023
Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
Gdańsk, 80-863 Polska
+ Google Map

Osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek – najważniejszy element stoczniowego świata. Część eksponatów może prawdziwie zaskoczyć zwiedzających. Historie opowiedziane na tej ekspozycji są dopełnieniem wystawy stałej ECS i hołdem dla tysięcy anonimowych ludzi stoczni. STOCZNIA to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.