Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Willa

+ Google Map
ul. Wólczańska 31
Łódź, 90-607 Polska
http://mgslodz.pl/

Perła secesji, willa pod jabłoniami, bajkowy dom z krasnalem – tak określana bywa Galeria Willa, jeden z najoryginalniejszych i najcenniejszych zabytków łódzkiej architektury. Wzniesiona w latach 1902-1903, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera dla łódzkiego przemysłowca Leopolda Rudolfa Kindermanna, ta kameralna rezydencja mieszkalna otrzymała nietypową lokalizację i jeszcze bardziej zaskakującą dekorację. Wciśnięty w zwartą zabudowę śródmiejską obiekt usytuowany został na nieregularnym rzucie wieloboku, otrzymał plastycznie rozczłonkowaną i zróżnicowaną fakturowo bryłę i fantazyjnie łamany dach z licznymi uskokami i kroksztynami.

Uwagę przechodniów przyciągają także dekoracje elewacji: reliefowe przedstawienia roślin i zwierząt, fantastyczne maski i figura krasnala-atlanta w bocznej wieżyczce, portyk wejściowy z kolumnami w kształcie pni jabłoni – wykonane ze sztucznego kamienia, pierwotnie polichromowanego. W podobnej stylistyce utrzymane są dekoracje wewnętrzne, odwołujące się do bujnego świata flory i fauny, obfitości i witalności natury oraz cykliczności pór roku – sztukaterie sufitów zdobiące pomieszczenia parteru, reprezentacyjnego holu głównego oraz piętra. Wystroju dopełnia oryginalna stolarka okien, drzwi oraz schodów, dwa zachowane kominki oraz komplet mahoniowych mebli z zegarem szafkowym w gabinecie pierwszego właściciela domu. Niezwykły klimat tego miejsca budują secesyjne witraże, wykonane z modnych na początku XX wieku amerykańskich szkieł opalizujących, prawdopodobnie przez warsztat Richarda Schleina z Zittau – rodzinnych stron Kindermannów. Umieszczona w półkoliście zamkniętym, wielkim oknie holu postać tańczącej kobiety w serpentynowej pozie to Eos-Jutrzenka, bogini poranka i tańca, zaś pejzaż w oknie saloniku muzycznego przedstawia Jezioro Genewskie z zamkiem Chillon w Szwajcarii, miejsce podróży pierwszych właścicieli domu. Koresponduje z nim malowidło umieszczone w łuku nad arkadą wieńczącą wejście do reprezentacyjnego salonu, przedstawiające wysokogórski krajobraz – nieznanego autorstwa, podobnie jak pozostałe dekoracje Willi.

Z oryginalnego wyposażenia wymienić należy jeszcze fragmenty posadzki w przedsionku wejściowym oraz w podziemiach, pełniących pierwotnie funkcje kuchni i spiżarni, połączonych z górnymi kondygnacjami boczną klatką schodową usytuowaną w wieży. Kindermannowie mieszkali w Willi zapewne do końca 1944 roku, po wojnie ulokowano w tam przedszkole, zaś od 1975 roku, po gruntownej renowacji i adaptacji wnętrz na cele wystawiennicze, mieści się tu jedna z siedzib Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – założonej w 1924 roku pierwszej łódzkiej samorządowej instytucji kultury promującej sztukę współczesną. Z powojennego wystroju wspomnieć należy o intrygujących formą żyrandolach autorstwa wybitnego łódzkiego rzeźbiarza Michała Gałkiewicza, ciekawie korespondujących ze sztukateriami sufitów.

Od 1979 roku Galeria jest miejscem prestiżowej ekspozycji Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź (17. edycja odbędzie się w 2020 roku), obok wystaw czasowych odbywają się w niej koncerty, Europejska Noc Muzeów, urodziny Łodzi. Ostatni gruntowny remont budynku, przeprowadzony w latach 2011-2013, zaowocował wpisaniem Willi na międzynarodową listę Iconic Houses Foundation, obejmującą najwybitniejsze pod względem architektonicznym historyczne domy mieszkalne otwarte dla widzów.
/Monika Nowakowska

luty 2025

Łukasz Patelczyk, Sebastian Trzoska. (nie)istotne

28 lutego 202527 kwietnia 2025
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Willa, ul. Wólczańska 31
Łódź, 90-607 Polska
+ Google Map
Łukasz Patelczyk, Sebastian Trzoska. (nie)istotne, cyberprzestrzeń, wizerunek, obraz, grafika, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka

Wystawa Łukasz Patelczyk, Sebastian Trzoska. (nie)istotne Work it harder, make it better, Do it faster, makes us stronger, More than ever, hour after hour, (Our) Work is never over Daft Punk Przestrzeń naszej (mniej lub bardziej ekscytującej) codzienności jest stopniowo, ale sukcesywnie zawłaszczana przez kolejne images (ang. wizerunki, wyobrażenia, zdjęcia, obrazki). Jesteśmy nimi bombardowani i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Cyberprzestrzeń dyktuje nam nasz rytm dobowy; wszędobylskie obrazki w efekcie tępią nasze zmysły, a internet rzeczy (najczęściej pod postacią…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2025. ALL RIGHTS RESERVED.