- To wydarzenie minęło.
Metamorfozy Owidiusza – Mity greckie w rycinach według Hendrika Goltziusa
11 sierpnia 2020 – 27 września 2020
Metamorfozy Owidiusza – Mity greckie w rycinach według Hendrika Goltziusa
ze zbiorów Wojciecha Jakubczyka
11 sierpnia – 27 września 2020 r.
Muzeum Historyczne Skierniewic
sala koncertowa, wstęp wolny
Kurator wystawy: Michał Gałęzowski
Więcej informacji »
Prezentowana wystawa adresowana jest do każdego miłośnika kultury i sztuki, a zwłaszcza mitologii. Zwiedzający będą mogli obejrzeć ryciny, których tematem są mity greckie i rzymskie, spisane przez rzymskiego poetę Owidiusza w eposie zatytułowanym „Metamorfozy”.
Owidiusz wywarł ogromny wpływ na rozwój kultury europejskiej. Świadectwem tego są niezliczone dzieła artystyczne inspirowane jego utworami. Do najpiękniejszych należą m.in.: opera „La Tisbe Giuseppe” A. Brescianello, rysunki Godfrieda Maesa, a także cykl ryciny wg Hendrika Goltziusa (1558-1617) pt. „Metamorfozy”.
Hendrik Goltzius był wybitnym malarzem, rysownikiem i rytownikiem, który w latach 1582-1600 prowadził w Haarlemie (zabytkowe miasto w dzisiejszej płn.-zach. Holandii, na zachód od Amsterdamu), wpływową pracownię artystyczną. Zatrudniał w niej wielu utalentowanych twórców, a ich wspólnym dziełem jest cykl 52 miedziorytów. Wszystkie ryciny wykonano wg projektów Goltziusa w latach 1589-1590, a cykl doczekał się aż trzech reedycji: w 1652, 1680 oraz w 1728. Tę ostatnią możemy oglądać w ramach niniejszej wystawy w Muzeum Historycznym Skierniewic do 27.09.2020. Wszystkie prezentowane na niej ryciny pochodzą z kolekcji Wojciecha Jakubczyka, kolekcjonera i kuratora wystawy.
Wojciech Jakubczyk (ur. 1984) – historyk sztuki, kurator wystaw, członek Polskiego Towarzystwa Filologicznego – oddział Łódź, absolwent UŁ oraz UAM w Poznaniu. Jest kolekcjonerem rycin, skoncentrowanym na artystach niderlandzkich epoki manieryzmu oraz odzyskiwaniu mienia utraconego przez Polskę w skutek II wojny światowej. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Gdańsku i Muzeum Powiatowym w Nysie.
Odwiedź wystawę wirtualnie: