- To wydarzenie minęło.
Marian Malina. Retrospekcja
28 lipca 2022 – 4 września 2022
Marian Malina.
Retrospekcja
28 lipca 2022 r. – 04 września 2022 r.
Pałac Schoena. Muzeum w Sosnowcu
Mieszkańcy Sosnowca i okolic już od 28 lipca będą mogli obejrzeć wyjątkową wystawę w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. „Marian Malina- retrospekcja”- to hołd oddany wielkiemu sosnowieckiemu artyście, jednemu z najwybitniejszych polskich grafików XX wieku. Sztuka Mariana Maliny ma wyraz uniwersalny, choć z drugiej strony nie zatraca indywidualizmu sztuki polskiej. Jest to twórczość wielokierunkowa, mimo to mająca zadziwiająco spójny charakter. Artysta tworzył głównie linoryty oraz cellografie powstające w jego autorskiej technice, których istotą było żłobienie rozgrzanym rylcem płyt z tworzywa sztucznego.
Na wystawie zostanie zaprezentowany cały dorobek artysty z kolekcji Muzeum. Od jego pierwszych prac malarskich, jako ucznia Gimnazjum Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu, poprzez dzieła malarskie z okresu okupacji i pierwsze grafiki wykonane w okresie studiów w krakowskiej ASP (akwaforta, akwatinta, sucha igła czy litografia) aż do rycin z dojrzałego okresu jego twórczości z cellografiami na czele. Wśród nich eksponujemy pierwszą pracę wykonaną w tej technice pt. Impresje włoskie z 1958 roku.
Marian Malina urodził się 28 VII 1922 roku w Sosnowcu. W latach 1936-1939 uczył się w Gimnazjum Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu. Podczas II wojny światowej kontynuował naukę na tajnych kompletach. W latach 1945-1948 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Fedkowicza oraz grafikę u prof. Konrada Srzednickiego i prof. Andrzeja Jurkiewicza. Następnie podjął pracę w macierzystej uczelni w Pracowni Rysunku Wieczornego i Pracowni Litografii prof. Srzednickiego, którego był asystentem do 1953 roku. Pracę pedagogiczną kontynuował na Wydziale Grafiki do 1962 roku. Zajmował się przede wszystkim grafiką, stosunkowo krótko – do końca lat 50. XX wieku – również malarstwem. Był członkiem grup: MARG, „Zagłębie” oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii, a także Komitetu Narodowego AIAP. Wystawiał na wszystkich edycjach Krajowego, a od 1966 roku Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie, również w kolejnych edycjach „Złotego Grona” w Zielonej Górze oraz na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zdobył nagrody i wyróżnienia w konkursach olimpijskich: 1948, 1952 i 1956 roku, srebrny medal na IV Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa i Grafiki „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej 1966 roku, nagrodę i medal na II Międzynarodowym Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy w 1972 roku, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1961 i 1977 roku. Jego prace reprezentowane są w wielu liczących się kolekcjach muzealnych i gabinetach grafiki w kraju i za granicą. Zmarł 28 VII 1985 roku w Sosnowcu.