Art nouveau. Nowa secesja. Współczesne kreacje stylu
6 grudnia 2024 – 9 lutego 2025
Muzeum Mazowieckie w Płocku nazywane jest „Muzeum Secesji”. I nie dzieje się tak przez przypadek. Od blisko 60 lat secesja to jego specjalność, pasja, kierunek kolekcjonerski, obiekt zainteresowań naukowych oraz przedmiot działalności edukacyjnej i kulturalnej.
Wszystko zaczęło się w roku 1967, gdy Muzeum Mazowieckie w Płocku zorganizowało pierwszą wystawę secesji w Polsce. Ekspozycja odniosła ogromny sukces, a art nouveau po ponad pół wieku krytyki doczekało się nobilitacji i wzbudziło duże zainteresowanie publiczności. Rok później muzeum rozszerzyło profil działalności o nowy kierunek – sztukę z przełomu XIX i XX wieku, a swoje zbiory powiększyło o kolekcje malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki, szkła, mebli, strojów i akcesoriów mody. W 1973 roku w murach kompleksu Zamku Książąt Mazowieckich i opactwa pobenedyktyńskiego otwarto stałą secesyjną ekspozycję. W 2005 kolekcję przeniesiono do kamienicy przy ulicy Tumskiej 8. Wiele pięknych, bogato zdobionych przedmiotów ujrzało światło dzienne w nowych aranżacjach wnętrz, m.in. buduaru, gabinetu pana domu, biblioteki, dodatkowych jadalni, salonów, sypialni, galerii szkła, ceramiki, malarstwa, wyrobów jubilerskich czy metalowych. Cenne eksponaty o międzynarodowej proweniencji zgromadzone w największej w Polsce kolekcji sztuki tego okresu niezmiennie zachwycają i inspirują.
Wynikiem takiej właśnie inspiracji jest prezentowana Państwu wystawa czasowa Art nouveau. Nowa secesja. Osiemnaścioro znakomitych artystów, reprezentujących malarstwo, rzeźbę i sztukę jubilerską, stworzyło specjalnie z jej okazji dzieła „dotknięte secesją” – oddające istotne emocje i zgłębiające tajemnice ludzkiej egzystencji. Wszystkie prace, choć zróżnicowane pod wieloma względami, łączy dekoracyjność i bogactwo ornamentyki charakterystyczne dla nurtu secesji. Artyści, czerpiąc z tradycji symbolizmu, nadają swym wizjom metaforyczną treść, impresjonizm inspiruje do poszukiwań kolorystycznych, a ekspresjonizm do wyrażania własnych emocji środkami plastycznymi. Częstymi gośćmi i głównymi bohaterkami obrazów są kobiety – obiekty żarliwego uwielbienia i podświadomych lęków młodopolskiej bohemy.
Adam Papke, Agnieszka Mitura, Anatol Martyniuk, Andrzej Gosik, Bogusław Józef Jagiełło, Andrzej Haręza, Dorota Popowicz-Majewska, Ita Haręza, Iwo Birkenmajer, Joanna Tofiło, Karina Jaźwińska, Krzysztof Pasztuła, Krzysztof Rodak, Krzysztof Zieliński, Mira Skoczek-Wojnicka, Olga Pelipas, Ryszard Rogala, Włodzimierz Kwiatkowski – każde z wymienionych artystek i artystów odnosi się do świata natury, chwyta to, co ulotne, zatrzymując to na zawsze w swej naznaczonej silną indywidualnością sztuce.
Część wymienionych wyżej twórców to członkowie Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, z którym Muzeum Mazowieckie w Płocku współpracuje już po raz piąty. Z tym większą dumą i z tym większą przyjemnością muzeum zaprasza na wystawę „Art nouveau. Nowa secesja”.
Wernisaż odbędzie się 6 grudnia i będzie połączony z koncertem muzyki poważnej w wykonaniu: Joanny Okoń (skrzypce) i Katarzyny Glensk (fortepian).
Art nouveau. Nowa secesja. Współczesne kreacje stylu
Wernisaż: 6 grudnia 2024 r., godz. 17:00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Kuratorka: Hanna Wiśniewska.
Opracowanie graficzne i projekt folderu: Sylwia Pogodzińska