Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Alek Slon – Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

25 marca 20228 maja 2022

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka

Alek Slon.
Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego
25.03 – 8.05.2022
wernisaż: 25 marca, g. 18.30
Salon Goldenmark
ul. Młyńska 17, Katowice
kurator: dr Katarzyna Sadrak


Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka
Alek Slon. Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

W piątek 25 marca o godzinie 18.30 w katowickim salonie sztuki Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego”. Artysta Alek Slon zaprezentuje dzieła, w których użył złotego koloru za pomocą różnych technik malarskich.

Alek Slon ukończył wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Działa w obszarze sztuk wizualnych, tworzy obrazy, rysunki, a także instalacje multimedialne, animacje i wideo. Interesuje go przede wszystkim podświadomość ujawniająca się poprzez wspomnienia, sny i marzenia. Odszukuje ich wizualne reprezentacje i dociera do osobistych mitów, które są jednocześnie nierozerwalnie związane z wyobraźnią kolektywną.

W poszukiwaniu kamienia filozoficznego

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka
Alek Slon, fot. materiały organiatora

Na wystawie „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego” artysta pokazuje prace, w których użył złotego koloru za pomocą różnych technik malarskich, takich jak spray, farba olejna czy szlagmetal.

Samo wykorzystanie takiego czy innego barwnika lub techniki nie przesądza oczywiście o wartości pracy. Ewentualna wartość pojawia się dopiero poprzez transmutatio, czyli przekształcenie dostępnej materii w odpowiedni sposób tak, aby stała się ona czymś cenniejszym: sztuką – mówi Alek Slon.

W alchemii transmutacja (transmutatio) oznaczała zmianę metali nieszlachetnych w złoto, co miał umożliwiać tzw. kamień filozoficzny. Jak tłumaczy dr Katarzyna Sadrak – kurator wystawy, złoto jest trudno dostępne i praktycznie niezniszczalne, dlatego od wieków pozostaje bardzo pożądane.

Sztuka jest zazwyczaj krucha i bezbronna, ale idee, w których się wyraża, również mogą być ponadczasowe. Jej wartość polega na zdolności wzbudzania w odbiorcach określonych przeżyć. Może kreować mity, być źródłem wiedzy, przedmiotem kontemplacji. Może nas uszlachetniać. To kolejne i w gruncie rzeczy najważniejsze transmutatio. Co ważne, nie może się ono dokonać bez współudziału odbiorcy – wyjaśnia dr Katarzyna Sadrak.

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka
Alek Slon, fot. materiały organiatora

Wystawę „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego” można będzie oglądać od 25 marca do 8 maja w katowickim salonie sztuki Goldenmark przy ulicy Młyńskiej 17. W piątek 25 marca o godzinie 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
25 marca 2022
Koniec:
8 maja 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.