Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej

19 marca 202231 lipca 2022

Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej

Rzeczy piękne.
Tkaniny Marii Bujakowej

19 marca 2022 r. – 31 lipca 2022 r.
Muzeum Śląska Opolskiego

Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej
Wystawa Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej

Wystawa Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej to pierwsza od wielu lat, monograficzna wystawa poświęcona artystce, zajmującej istotne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku.

Ukształtowana pod wpływem myślenia artystów związanych ze sztuką użytkową – Maria Bujakowa – podobnie jak oni, dążyła do popularyzowania idei piękna na co dzień. W latach 30. XX wieku organizowała prace Spółdzielni Inicjatywa w Warszawie, była członkinią Spółdzielni Ład, a po wojnie – dyrektorką szkoły koronkarskiej w Zakopanem i czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych.

Ostatni raz prace Marii Bujakowej mogliśmy oglądać w 2001 roku na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Ekspozycja miała jeszcze dwie odsłony – w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w trakcie 10. Triennale Tkaniny oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Od tego czasu – a więc od ponad dwóch dekad – jej prace pojawiały się sporadycznie na wystawach zbiorowych.

Naszą ekspozycję – ze względu na rodzaj prezentowanych obiektów – możemy podzielić na trzy główne części – tkaniny unikatowe, kilimy wykonywane w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych oraz projekty. Całość uzupełnią fotografie i dokumenty artystki.

Szczegóły

Początek:
19 marca 2022
Koniec:
31 lipca 2022
Witryna internetowa:
https://muzeum.opole.pl/rzeczy-piekne-tkaniny-marii-bujakowej/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. św. Wojciecha 13
Opole, opolskie 45-023 Polska
+ Google Map
Telefon:
(77) 453 66 77
Witryna internetowa:
http://muzeum.opole.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.