- To wydarzenie minęło.
Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy
26 stycznia 2021 – 25 kwietnia 2021
Nie tylko Bauhaus.
Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy
Wernisaż: 26 stycznia 2021 r.
MCK w Krakowie
Wystawa czynna do: 25 kwietnia 2021 r.
26 stycznia – 25 kwietnia 2021
Kuratorzy: Lothar Altringer, Jens Bove, Adelheid Komenda, Sebastian Lux, Natalia Żak
W dwudziestoleciu międzywojennym fotografia stała się obok filmu istotnym elementem szeroko pojętej kultury wizualnej. Niemcy wyrosły wówczas na fotograficzną potęgę – do Republiki Weimarskiej zaczęli ściągać artyści z całej Europy. Nazwiska takich twórców jak Man Ray, László Moholy-Nagy, Alfred Eisenstaedt, August Sander i wielu innych zapełniają karty opracowań poświęconych historii fotografii, a ich prace są szeroko rozpoznawalne, nie tylko wśród amatorów tego medium.
Planowana wystawa będzie nie tylko okazją do prześledzenia pionierskich dokonań fotografii niemieckiej, ale też próbą przybliżenia kultury, obyczajowości i historii Republiki Weimarskiej. Początki nowego państwa, atmosfera złotych lat dwudziestych czy doświadczenie kryzysu ekonomicznego to tylko niektóre z pojawiających się wątków. Ważnym punktem odniesienia będzie społeczno-obyczajowy portret epoki, mający swoje odzwierciedlenie w stylu życia, sposobach spędzania czasu wolnego, popularności nowych dyscyplin sportowych czy modzie. Nowoczesność, postęp, technika – to hasła, które trafiały na podatny grunt i elektryzowały mieszkańców tak Berlina jak Warszawy, Budapesztu czy Tallina.
Wystawa będzie równocześnie okazją do przyjrzenia się z bliska formalnym eksperymentom spod znaku Bauhausu czy Nowej Rzeczowości. Doświadczenia niemieckie rezonowały szeroko poza granice nowej republiki, znajdując swoje odzwierciedlenie w całej Europie. Dlatego też dopełnieniem wystawy będzie polska fotografia tego okresu, która, zestawiona z pracami z Niemiec, sprowokuje dyskusję o różnicach i podobieństwach związanych zarówno z poszukiwaniami nowego języka fotografii , jak i z polityczno-społecznym doświadczeniem tamtych lat.
Wystawa organizowana we współpracy z LVR-LandesMuseum Bonn, F.C. Gundlach Hamburg Foundation, Deutsche Fotothek Dresden. Polskie prace pochodzą z wybranych kolekcji prywatnych i instytucji muzealnych.