Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Blow-up an Idea! Themersonowie 2019

26 października 201915 listopada 2019

Blow-up an Idea! Themersonowie 2019
Płocka Galeria Sztuki (Galeria Kreski)
26.10-15.11.2019
Finisaż wystawy – 15 listopada, godz. 18
Galeria czynna: wtorek-niedziela | 10-18
Kuratorzy wystawy: Alicja Wasilewska i dr Krzysztof Cichoń


Themersonowska swoboda myślenia

Tegoroczny Festiwal Themersonów już się zakończył, ale w Płockiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę „Blow-up an Idea! Themersonowie 2019”, która 15 listopada zakończy się uroczystym finisażem o godzinie 18. Wystawa jest próbą ponownego zmierzenia się z twórczością artystycznego małżeństwa i rozpoczyna cykl wystaw i wydarzeń, poświęconych fenomenowi istnienia linii, konturów, granic.

Themersonowie, płock
Ekspozycja Blow-up

Linie w twórczości Themersonów stanowiły wyraźny znak graficzny. Były one podstawowym budulcem semiotycznych i logicznych powiązań w teoriach Stefana. Natomiast na rysunkach Franciszki ożywały, dosłownie wiodły własne, niezależne, bujne i kapryśne życie. Tytuł wystawy „Blow-up an Idea!” nawiązuje do słynnego filmu Michelangelo Antonioniego „Blow-up” (Powiększenie). Podobnie jak bohater „Powiększenia”, tak i odbiorca wystawy zostanie postawiony w sytuacji, w której sam zdecyduje, co będzie chciał zobaczyć. Finisaż wystawy w piątek 15 listopada o godzinie 18.

Prezentowana w Galerii Kreski wystawa to próba nie tylko ponownego zmierzenia się z twórczością Themersonów, ale także chęć pójścia dalej, w kierunku nieoczywistości i osobliwości, którymi to wyjątkowe małżeństwo zajmowało się przez większość życia.

Themersonowie, płock
Piotr Naliwajko, Powiększenie. Blow-up

Wyznaczanie nowych granic, stawianie pytań o związki między zmysłową percepcją a zdolnością ludzkiej wyobraźni, przemiany jednej formy w zupełnie inną, nową, to tylko niektóre zagadnienia rozpoczętego przez nas w tym roku procesu poszukiwawczego. Ponadto, zakłada on działania będące próbą „ożywienia” wybranych prac, wcześniej prezentowanych w ramach wystaw pokonkursowych Ulicy Themersonów, przez przeniesienie ich, a dokładniej – niektórych z narysowanych scen czy postaci, w trójwymiarową przestrzeń.

Podjęli się tego: artysta Piotr Naliwajko i Olga Naliwajko, studenci Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego (Anita Błażejewska, Aleksandra Miklas, Weronika Pakuła, Filip Wojciechowski, Michał Wolf), pod kierunkiem Krzysztofa Cichonia, oraz Daniel Le Hai z katowickiej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. W wyniku ich działań powstały prace, posiadające interesujący i osobliwy walor wizualny. Zestawione obok siedmiu oryginalnych prac (Marcela Adamczyka, Ewy Brudny, Agnieszki Cioch, Agnieszki Gogola, Ewy Gołojuch, Katarzyny Kulikowskiej i Jozefa Pilata) – często w nowych, zmienionych kontekstach zaskakują skłonnością do eksperymentu, nawiązaniem do themersonowskiej swobody myślenia i „wyginania” tego, co oczywiste.

Addytywność, ciągłe poszerzanie pola znaczenia, dodawanie nowych aspektów są tylko jednymi z wielu cech prac, które prezentujemy w Galerii Kreski. Zatem warto ponownie przyjrzeć się prezentowanym pracom i sprawdzić, czy potrafiliśmy nauczyć się czegoś od Themersonów.


Autorzy prezentowanych prac:

Marceli Adamczyk
Anita Błażejewska
Ewa Brudny
Agnieszka Cioch
Agnieszka Gogola
Ewa Gołojuch
Katarzyna Kulikowska
Daniel Le Hai
Aleksandra Miklas
Olga Naliwajko
Piotr Naliwajko
Weronika Pakuła
Jozef Pilat
Filip Wojciechowski
Michał Wolf

Szczegóły

Początek:
26 października 2019
Koniec:
15 listopada 2019

Miejsce wydarzenia

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
Płock, 09-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 24 364 60 40
Witryna internetowa:
http://www.plockagaleria.pl/pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.