Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Krzysztof Powałka

Percepcja Koła

Roman Ingarden. Filozof i fotograf

Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim

Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce

Otwarcie galerii Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

Leonardiana w kolekcjach polskich w Wilanowie

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mariusz Łukasik „Czas przemijania minął”

25 października 201924 listopada 2019

Co?
Mariusz Łukasik „Czas przemijania minął”
Kiedy?
26.10-24.11.2019
wernisaż: 25.10.2019 (piątek) | godz. 18
Gdzie?
Płocka Galeria Sztuki,
ul. H. Sienkiewicza 36
Galeria czynna: wtorek-niedziela | 10-18


Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wystawę prac na papierze Mariusza Łukasika „Czas przemijania minął”, pochodzących z kilku cykli, m.in. Exystentia Fluxa, Toys i Hiszpańska seria. To pierwsza od wielu lat wystawa indywidualna tego wszechstronnego artysty, który nie ogranicza się do jednej konwencji czy techniki. To mistrz nastroju, kreski i techniki. Nad jednym dziełem potrafi pracować latami. W jego pracach uwagę skupiają detale, powtarzające się motywy, niezwykła relacja-gra między światłem i mrokiem oraz szczegółowe pokazanie osobliwej natury rzeczy.

Mariusz Łukasik malarstwo

Mariusz Łukasik, fot. materiały organizatora

Jako perfekcjonista rzadko stwierdza, że dany obraz jest skończony. Malowanie jest dla niego procesem rozciągniętym w czasie. Powstające dzieła odnoszą się do różnych wymiarów czasu i przestrzeni, w sposób bardzo oryginalny łączą malarstwo, grafikę i techniki kolażu. Przez sztukę lubi prowadzić dialogi z twórcami literatury, między innymi z francuskim pisarzem i filozofem Georgesem Bataille.

Prace Łukasika są w większości „formami metafizycznymi”, z powodu syntetycznej skłonności do ukazywania obrazu całego świata i o wyraźniej warstwowej budowie. Dodatkowo, rozmieszczenie różnych obiektów w obrębie jednego dzieła wymusza widzenie ich w relacji i dialogu między sobą. – Nie uważam się za malarza, raczej za kompozytora. Traktuję swoje prace jako intelektualne obiekty do kontemplacji – powiedział artysta w jednym z wywiadów.


Mariusz Łukasik urodził się w 1953 roku w Warszawie. W latach 1973-78 studiował w ASP w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowniach prof. Andrzeja Rudzińskiego (grafika warsztatowa) i Jerzego Tchórzewskiego (malarstwo i rysunek). W 1980 na Międzynarodowym Konkursie Rysunku w Norymberdze zdobył główną nagrodę i tytuł rysownika miasta Norymbergi. W latach 1983-84 stypendysta rządu holenderskiego, 1984-85 studia w Rijksakademie Van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. Z zasady nie uczestniczy w wystawach zbiorowych. W 1984 roku wyjątkowo wziął udział w Biennale w Wenecji (Aperto ’84). Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek.

Przeczytaj artykuł towarzyszący wystawie »

Szczegóły

Start:
25 października 2019
Koniec:
24 listopada 2019
Wydarzenie Category:

Miejsce

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
09-400 Płock, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 24 364 60 40
Strona internetowa:
http://www.plockagaleria.com/pl/